avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... OUG 159/2008 a fost respinsa de Camera Deputatilor
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

OUG 159/2008 a fost respinsa de Camera Deputatilor

vezi link [ link extern ] .
Cititi cu atentie si art 62 alin 3 din Legea 24/2000.
Este normal ce prevede art 62 alin 3 din Lg 24/2000 deoarece o Ordonanta de Urgenta in mod normal se poate da doar daca se justifica urgenta ori in cazul acesta nu cred ca se poate justifica faptul ca prevederile OUG 159/2008 nu au fost incluse intr-o lege care sa treaca prin Parlament . Despre aceasta, in legatura cu OUG 159/2008 s-a pronuntat si Curtea Constitutionala . Din moment ce o OUG nu este validata de Parlament nici eventualele abrogari pe care aceasta le-a facut nu mai sunt valabile. Cel putin aceasta am inteles eu din prevederile art 62 alin 3 din LG 24/2000.
Ai inteles bine colegule.
Presedintele Traian Basescu a semnat marti, 4 mai 2010, Decretul privind promulgarea Legii pentru respingerea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.159/2008 privind modificarea si completarea Legii nr.51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat. =D>
si a devenit Legea nr. 81/2010
A fost publicata in Monitorul Oficial ?

Alte discuții în legătură

Oug 159/2008 a fost declarata neconstitutionala!!! MIHAI GRIGORE MIHAI GRIGORE Prin Decizia nr. 109 / 09.02.2010 pronuntata in dosarul nr. 3324D/2009, Curtea Constitutionala a ADMIS EXCEPTIA DE NECONSTITUTIONALITATE A DISPOZITIILOR O.U.G. ... (vezi toată discuția)
Admitere barou feb. 2010 - definitivi - alte profesii juridice ContSters128473 ContSters128473 Daca se tine examenul de la Sibiu, oare mai merita sa mai mergem cei cu vechime sau cu titlul de doctor? Nu ar fi mai bine sa asteptam decizia Curtii ... (vezi toată discuția)
Cind se mai sustine examen de intrare in avocatura? la ce perioade? glo glo cind se mai sustine examen de intrare in avocatura? la ce perioade?pentru ca as dori sa dau si eu examen .multimesc (vezi toată discuția)