Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor va rog

Locuiesc cu iubiltu meu in casa fostei lui sotii.Casa ai apartine cu acte legale.A aflat ca locuiesc si eu in casa.Poate sa ma dea in judecata pentru violare de domiciliu?Nu am si nu cred ca voi avea acordul ei vreodata si nu am nici act de inchiriere.
Daca iubitul dvs. v-a dat acordul sa locuiti acolo, nu are ce sa va faca fosta lui sotie.
cred ca m-am exprimat gresit,casa este a fostei lui sotii,el nu are contract de inchiriere doar un act de mana facut intre ei prin care ea ai permite sa stea in casa ,ea locuieste momentan in alta parte.
Nu conteaza.
Ea i-a permis lui sa stea acolo.
El va permite dvs., el fiind posesor ( adica se foloseste de imobil, sta acolo etc.).
Nu exista infractiune.

Eventual poate sa va dea in judecata pe amandoi, in civil, actiune in evacuare daca vrea sa va dea afara. Dar important este ca nu e infractiune, stati linistita.