Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

definitiva si irevocabila

cum procedez ca sa obtin pentru o hotarare, sa fie scris pe ea, mentiunea definitiv si irevocabil?
mentionez ca de 1 an nu s-a facut nici apel, nici recurs, deci hot. instantei de fond a ramas irevocabila.
goldfish, utilizator
Mergeti la instanta de judecata si solicitati sa va puna stampila cu mentiunea definitiva si irevocabila .
Taxa de timbru este de 2 lei si va trebui sa luati si timbru judiciar in valoare de 0,15 lei. Faceti o cerere prin care solicitati legalizarea cu mentiunea definitiva si irevocabila a sentintei civile nr....si o depuneti la registratura judecatoriei unde v-ati judecat, cu copie de pe sentinta de judecata.
Mergeti cu hotararea, cu o taxa de timbru judiciar ( se plateste la CEC ), cu un timbru judiciar de 0,15 ( de la Posta ) si cu o cerere prin care solicitati legalizarea acesteia la instanta care a pronuntat hotararea.
mergeti cu sentinta pronuntata la instanta de fond unde se certifica ca este irevocabila prin neapelare sau nerecurare si, implicit investirea cu formula executorie, dupa caz.