Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... gratierea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

gratierea

Va rog sa imi spuneti daca o persoana care a benficiat de institutia gratieii isi poate redobandi drepturile cu privire la pensie. In speta, persoana a fost cercetata in timpul periaodei cat era angajata, a survenit o condamnare cu suspendare, insa pensia a fost calculata la salariul ramas in urma aplicarii sanctiunilor( i-au fost luate sporurile).In 2004 a intervenit gratierea. Intrebarea mea este daca se poate recalcula pensia la salariul avut inainte de a fi sanctionat
Da, se poate numai pentru perioada de timp cat a detinut in mod legal acele sporuri.
Multumesc sporurile au fost detinute timp indelungat. Au fost retinute doar cu cateva luni inaintea pensionarii.Doresc sa stiu daca poate beneficia de pensia intreaga si nu de cea calculata in baza ultimului salariu
emat, utilizator