avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... tva la apartamente vechi
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

tva la apartamente vechi

AM NEVOIE DE O INFORMATIE !

Doresc sa cumpar un apartament vechi ( 1961) . Ma intereseaza daca vanzarea - cumpararea acestui apartament implica cumva si plata TVA din partea vanzatorului ..

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 17:14, 24 Aprilie 2010
da.. 5 %
imobilele vechi sunt scutite de tva.
daca vanzatorul e persoana fizica, nu platiti tva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva tranzactie apartament adrianbunescu adrianbunescu Salutare, Am incheiat antecontract pentru un imobil in constructie (finalizare 2018), regim TVA 5%. Imi doresc achizitia unui imobil vechi de aceasta data ... (vezi toată discuția)
Persoanele care au cumparat case fara scop comercial intre 2005 si 2009 nu vor plati tva CristinaU CristinaU Din continutul articolului dvs.cu titlul de mai sus nu inteleg daca eu, persoana fizica care am achizitionat un imobil intr-o cladire noua, cu scopul de ... (vezi toată discuția)
Se plateste tva la vanzarea sau cumpararea de imobile? AlexPetru AlexPetru Buna ziua, 1. Doresc sa intreb daca, in cazul vanzarii unui imobil/a unei locuinte (apartament), pe langa impozitul la stat, vanzatorul trebuie sa plateasca ... (vezi toată discuția)