Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... rezultate bacalaureat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

rezultate bacalaureat

As dori un raspuns la urmatoarea întrebare: Se poate contesta o nota obtinuta la o materie sustinuta la examenul de bacalaureat pe cale judecatoreasca? Dupa ce am iesit din examen ,am comparat rezultatele afisate pe geamul liceului cu ceea ce facusem eu pe foaia de examen. Teoretic nu se punea problema sa pic acest examen.Si totusi l-am picat.În urma contestatiei facute am obtinut o nota si mai mica.:O
da, va puteti adresa instantei de contencios administrativ.
dar ganditi-va ca procesul va dura multe luni de zile, iar instanta de judecata in cel mai bun caz va putea doar sa oblige unitatea scolara la recorectarea lucrarii.
nu veti obtine o nota de la instanta...