Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... realitate sau intoxicare de presa: producatorii ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

realitate sau intoxicare de presa: producatorii agricoli inregistrati la registrul comertului?

ce parere aveti despre zvonurile care circula in presa in legatura cu obligativitatea micilor producatori agricoli, care vand in piete, de a se autoriza la registrul comertului?

din cate cunosc eu, de maine, 25 aprilie 2010, intra in vigoare alin. 2 si 3 ale art. 39 din OUG nr. 44/2008, privind reautorizarea persoanelor deja autorizate in baza unor acte normative anterioare, iar astfel de venituri din agricultura sunt in continuare neimpozabile, conform codului fiscal.

Eu cred ca este vorba de o intelegere total gresita, a art 39din OG 44, deoarece acesta se refera la obligativitatea persoanelor fizice si asoc familiale inregistrate deja in Reg Com si care inainte de aparitia OG 44 erau constituite in una din cele 2 forme: PF si AF, si cum ordonanta introduce celelalte 3 forme PFA, II si IF, automat ca cei cu vechile denumiri trebuie sa le actualizeze. Intradevar acest termen a mai fost prelungit fata de varianta initiala , dar in opinia mea se refera strict la cei inregistrati la Reg Com, pentru ca de la data aparitiei OG 44 toti care au merrs la Reg Coma, au deja certificatele emise cu titulatura de PFA, II sau IF
Cel putin pana la aceasta data,personal nu cunosc vreun act normativ care sa oblige producatorii agricoli sa se inregistreze la ONRC !
mayer, utilizator