Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fond-partaj judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fond-partaj judiciar

Buna ziua.Sunt intr-un partaj judiciar,eu cerand sa platesc o sulta pentru a putea deveni propietar unic.Locuiesc de 34 in casa respectiva,casa construita de bunici,bunica este supravietuitoare si mi-a dat prin act de partaj partea sa,la fel surorile mele(mama noastra fiind decedata inaintea bunicului).Bunica mai are o fiica,cea caruia eu am cerut sa ii platesc o sulta.S-a facut evaluarea la o anumita suma urmand sa mi se comunice cat trebuie sa platesc.Ce se intampla daca matusa mea nu accepta acea suma pe care o va stabili judecatorul?Stiu ca se poate cere contraexpertiza cu 3 experti dar stiu sigur ca matusa nu are bani sa plateasca contraexpertiza pana acum eu am platit in intregime toate evaluarile(mai putin avocata ei:)) ).Ea a fost de acord sa facem expertiza dar a cerut o suma fabuloasa.1.Ce se intampla daca ea nu accepta suma stabilita de judecator si nu vrea sa renunte la cota parte pe care o detine(3/8).2.In cazul in care nu vrea sa renunte la cota sa ce se intampla??Eu vreau sa ii platesc conform expertizei suma pe care o va stabili judecatorul conf cotei parte ce ii revine si nu vreau sa ii platesc nimic mai mult dat fiind faptul ca si-a abandonat parintii din 1976 ,Bunica in actul de partaj a specificat ca este in ingrijirea mea,act inregistrat la notariat.3.Ce se intampla daca aceasta,desi a fost facuta expertiza imobilului care este propietate extratabulara,,cere in continuare acea suma fabuloasa si nu vrea sa renunte decat pt o anumita suma???4.-Ce sa fac in acest caz ca eu sa pot deveni unic propietar?????Multumesc:((:((#-o#-o
Poate sa ceara oricat, judecatorul va lua de buna expertiza intocmita in cauza. Poate cere o alta expertiza, pe care insa trebuie sa o plateasca. Daca nu va cere si nu e multumita de suma, poate face apel sau recurs (depinde de valoarea masei).
in primul radn, nu avea cum sa aibe doar matusa singura 3/8.. sunt convins ca e o greseala pe undeva.. ptr ca in cota aia de 3/8 intra si parintele dvs in numele caruia veniti la mostenire iar bunica dvs are cota de 5/8..asa ca.. in primul rand inainte de a se stabili sulta ar trebui sa se stabileasca cota ei succesorala.. asta e opinia mea si mi-o sustin cu argumente legale
:-/ :-/

Am ceva nedumeriri nascute din modul de prezentare a spetei ...

Ati spus ca "Bunica mai are o fiica" ... Sa inteleg de aici ca fiica asta nu era si a bunicului?
Altfel nu reusesc sa inteleg prin ce act "de partaj" facut fara prezenta celei de-a doua fiice v-ar fi putut lasa bunica partea ei. Asta ar fi fost posibil doar daca cea de-a doua fiica nu era si fiica bunicului. Altfel ar fi trebuit sa fie si ea parte in actul de partaj notarial (pentru ca in calitate de mostenitoare a bunicului avea si ea o cota parte din casa).

Dar daca nu era fiica bunicului, ci doar a bunicii, atunci ...nu mai inteleg de unde are ea o parte din casa si nici pentru ce va judecati.

Ori cumva :-/ actul acela zis "de partaj" nu era chiar un act de partaj ci un act prin care ati cumparat dvs. cotele detinute de bunica si surorile dvs? Ramanand ca dvs., adunand aceste cote sa va judecati intr-un partaj cu matusa care nu a vrut sa va vanda si ea partea ei mostenita de la bunicu (daca ii era fiica)?
romascanu, moderator
:((Am facut un act la notariat prin care acestea imi cedeaza cotele conf certif de mostenitor dupa bunicul.dOAMNA NOTAR A ZIS CA ESTE ACT DE PARTAJ ,asa scrie si pe acel act,A ZIS CA E MAI BINE DECAT SA SCRIE VANZARE CUMPARARE,deoarece daca as ajunge la divort cu sotul meu(lucru care s-a intamplat ulterior)acesta ar putea cere parte din casa conf ...actului de vanzare cumparare.A spus ca este un act de partaj si nu este nevoie de sora mamei(cealalta fiica a bunicilor mei)deoarece doar bunica si surorile mele imi dau partea lor contra unei sume x iar eu ma oblig sa o intretin pe bunica tot restul vietii.De aceea se numeste ACT DE PARTAJ..:((
=D>Asa scrie pe cert de mostenitor.Bunica are cota de 1/2parti din constr si terensi cota indiviza de 2/8 parti din cota de 1/2 parti asupra imobilului dobandit prin mostenire iar surorile 1/8 una si cealalta 1/8 iaer eu tot 1/8.Matusa are cota de 3/8
.Certif de mostenitor a fost facut la fostul notariat de stat in 1995,la un an si jumatate dupa ce a murit bunicul iar actul de partaj pe care l-am facut eu cu bunica si surorile mele este din 2002.Nu stim cum sa ne mai aparam de nebuna de matusa care vine si ne deranjeaza tot timpul.Reclamatiile la politie s-A FINALIZAT DOAR CU AVERTISMENTE DAR EA CONTINUA.....