Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revenire cu informatii-plata sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revenire cu informatii-plata sulta

In certif.de mostenitor din 1995 este precizat:Bunuri imobile:cota de 1/2 parte din casa,anexe ,curte si gradina-propietate extratabulara.
Mostenitori:
1,Bunica cota 2/8 parti.
2.Sora mai mica a meain calitate de nepoata de fiica predecedata cu o cota de 1/8
3.Sora mijlocie cu o cota de 1/8
4.Subsemnata ,inebunita de tot si inspaimantata,cota de 1/8
5.Matusa -cea rea si nebunatica care a cerut 45000ron pe cota parte de 3/8.-este fiica bunicilor-sora mamei mele.

In 2002 am facut un ACT DE PARTAJ CU BUNICA SI SURORILE MELE care mi-au cedat partile lor,in act este precizat cao intretin pe bunica tot restul vietii ei.Bunica imi transmie prin acest act cota de 1/2 parti dobandite prin construire si cumparare si cota indiviza de 2/8 parti din cota de 1/2 parti asupra imobilelor dobandite prin mostenire.iar surorile fiecare cate 1/8 parti dobandite prin mostenire.
Expertiza a evaluat casa la 45000ron.Eu trebuie sa ii platesc matusii cota parte a ei pe care a mostenito dupa bunicul.Care este suma exact ape care trebuie sa o dau??Cum pot sa fac ca sotul meu sa nu aiba nici un drept asupra cotei pe care eu o platesc matusii???-fiind casatorita orice bun cumparat in timpul casatoriei devine bun comun.:(
daca bunul provine prin mostenire, este bun propriu.
o sa platiti sulta, in functie de cota ei, tinand cont ca imobilul este de 45.000 ron.
~ Conținut șters la cerere ~
#-o#-o#-oMai exact cat este valoarea pe cre trebuie sa o platesc matusii???????????#-o
sigur, sulta platita e din patrimobiul devalmas ( comun), insa sotul ar putea veni in pretentii pt suma platita..potrivit bla....in cazul in care divortati
in patrimoniul lui, dupa divort si partaj se naste un drep de creanta..Asta cred ca va intereseaza;)
ContSters152027, utilizator