Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... violare de domiciliu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

violare de domiciliu

Buna ziua.Ma numesc Adriana R.In urma decesului bunicului meu s-a facut cert mostenitor in 1995 conf caruia raman bunuri imobile :cota 1/2 parte din casa ,propietate extratabulara.Astfel:bunica accepta cota de 2/8 parte ca sotie supravietuitoare;SORA mamei mele in calitate de fiica primeste cota de 3/8 parte,;sora mea 1/8,cealalta sora a mea 1/8 si eu 1/8 ,in calitate de nepoate de fiica predecedata.In anul 2002 am facut prin notariat un ACT DE PARTAJ prin care bunica si surorile melr imi transmit dreptul de proprietate asupra cotelor lor dobandite prin mostenire.
In 2008 am deschis proces pt intabularea mea ca unic propietar cerand sa se faca expertiza asupara terenului si casei si sa o despagubesc pe SoORA mamei care detine doar 3/8 .Evaluarea imobilului a fost facuta la suma de 46000ron.1.Ce suma trebuie sa ii platesc SOREI mamei(matusii) daca aceasat mosteneste doar 3/8 din casa????Ce pot sa fac pt ca aceasta matusa vine in casa mea(casa in care locuiesc cu bunica si care se afla sub ingrijirea mea conf actului de partaj unde s-a stipulat acest lucru-casa care face obiectul procesului)sub motiv ca vine sa isi viziteze mama ,(dar timp de 30 ani nu i-a deschis usa niciodata decat de cand a inceput procesul--bunica are pierderi repetate de memorie in ultimul timp)si face scandal.Am facut nr plangeri la politie dar degeaba,a primit doar avertisment pe motiv ca ea vine sa isi viziteze mama...Nu este viol de domiciliu??in cazul in care eceasta intra incasa fara sa isi ceara voie,fara sa ii deschida nimeni usa,,fara sa fie invitata ???Ce putem face ca sa ne aparam linistea familiei si al caminului de aceasta femeia care mi.a speriat copilul de 5 luni cu tipetele ei????Bunica a dat o declaratie la notaria in 2009 ca este de acord sa fiu intabulata ca si unic propietar dar aceasta matusa se tot impotriveste si cere sume fabuloase pt partea ei.Ce suma ii revine daca tot imobilul a fost evaluat la 46000ron???Gradina nu a facut obiectul legii 18?? si s-a cerut un curator litis pt postul propietar decedat si fara mostenitor dar dupa 1 an de proces ,matusa a afirmat in cadrul unei sedinte ca ea stie unde si cine ar fi mostenitorii acelei pers care apare ca propietar pe gradina noastra,decedat fiind in 1974.Daca matusa nu accepta evaluarea,stiu ca poate cere contraexpertiza dar stiu ca nu are bani sa o plateasaca pt ca nu si-a putut timbra nici alte actiuni care trebuiau platite in cadrul procesului(a cerut diverse:mobila,lenjerii,unelte agricole,etc)legea o poate obliga sa primeasca banii stabiliti de presedinata si sa isi cedeze partea??Ea a fost de acord sa se faca expertiza dar ceruse 45000ron pt cota ei din mostenire pe cand casa valoreaza 46000ron??Exista posibilitatea sa nu pot fi intabulata ca propieatr daca aceasta continua sa puna diferite motive ??????si cat trebuie sa ii platesc .Multumesc
Pana la o solutionare definitiva a diferendului nu puteti fi intabulata ca unic proprietar intrucat exista matusa care are, pana una alta, 3/8 din mostenire.
Daca bunurile mostenirii inseamna doar casa evaluata la 46.000 lei si aceasta valoare ramane asa, pt 3/8 i-ar reveni 17.250 lei.
Nu cred ca o puteti opri sa intre in casa atata timp cat acolo locuieste mama ei si cat timp are o cota ideala de 3/8 dfin imobil.
Matusa ,are 3/8 cota parte mostenita dupa bunicul .Daca valoarea casei este de 46000, cota ei este din jumatatea acestei valori.adica 3/8 din 23000=8624.Nu am dreptate?????De ce ati calculat 3/8 din totalul sumei cand certificatul de mostenitor specifica ca bunicul avea jumatate.