avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime - drepturi de autor ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime - drepturi de autor ?

Buna ziua,

Doresc sa aflu daca perioadele de munca efectuate cu CONTRACT DREPTURI DE AUTOR la o firma conteaza ca vechime in munca. Ma refer deci la perioada de timp in care intre firma si angajat nu a exista Contract de Munca, ci doar de Drepturi de Autor.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:35, 26 Aprilie 2010
Vechimea in munca reprezinta munca prestata in baza unui contract individual de munca. Contractul de drept de autor este un contract civil care nu va confera vechime in munca.
noiklosa a scris:

Buna ziua,

Doresc sa aflu daca perioadele de munca efectuate cu CONTRACT DREPTURI DE AUTOR la o firma conteaza ca vechime in munca. Ma refer deci la perioada de timp in care intre firma si angajat nu a exista Contract de Munca, ci doar de Drepturi de Autor.

Multumesc


Contractul de drepturi de autor nu confera salariatului vechime in munca ... Contractul de cesiune de drepturi de autor este o modalitate folosita frecvent pentru remunerarea unor persoane in schimbul prestarii anumitor activitati.
Cu titlu de cultura generala - si cu scuzele necesare pentru cei care cunosc deja situatia... marea majoritate a directorilor de institutii care se ocupa cu mass-media in provincie, sunt platit EXCLUSIV cu drepturi de autor. Cunosc femei de serviciu platite astfel, soferi platiti astfel, in fine, tot ce tine de activitatea unui ziar, radio sau televiziune.
noiklosa a scris:

Cu titlu de cultura generala - si cu scuzele necesare pentru cei care cunosc deja situatia... marea majoritate a directorilor de institutii care se ocupa cu mass-media in provincie, sunt platit EXCLUSIV cu drepturi de autor. Cunosc femei de serviciu platite astfel, soferi platiti astfel, in fine, tot ce tine de activitatea unui ziar, radio sau televiziune.



In aceste cazuri, contractul de drepturi de autor nu le confera acestora vechime in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de colaborare pe drepturi de autor bobo24 bobo24 buna ziua, as dori sa ma lamuresc in ce priveste contractul de colaborare pe drepturi de autor, contract pe baz caruia se munceste in televiziune. stie ... (vezi toată discuția)
Contract de cesiune drepturi de autor macinic macinic Mi-am gasit un loc de munca si , in locul contractului de munca pe perioada (ne)determinata, mi s-a cerut semnarea unui contract de cesiune a drepturilor de ... (vezi toată discuția)
Concediu fortat fara plata Mireus Mireus Buna ziua, Lucrez la SC *** SRL, numele nu are relevanta. Am contract de cesiune de drepturi de autor pentru ca lucrez ca grafician; lucrez de acasa, asa a ... (vezi toată discuția)