Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru

Buna seara!
Am nevoie de cateva informatii privitoare la un cadastru.
Mama detine un act de vanzare cumparare pe un teren cu suprafata de 300 de metri patrati,dar la cadastru masuratorile au iesit cu 20 de metri mai putin,vecinul care are proprietatea la hotar cu a mamei mele are in acte 270 de metri patrati dar masurata suprafata este mai mica,am inteles ca va deschide proces cu pt recuperarea suprafetei respective in ideea ca noi am fi mutat gardul (lucru neadevarat) .Avand in vedere ca avem acte pe suprafata pe care o detinem si este facut si cadastru poate avea castig de cauza in instanta?
Multumesc frumos ,sper ca m-am facut inteleasa.
ramona.vasile, utilizator
Se va efectua o expertiza tehnica topografica . Masuratorile la fata locului, se vor face in prezenta dvs. se va tine seama de actele detinute, dar si de folosintele actuale, apoi se vor inscrie suprafetele reale.
Am inteles ,multumesc frumos.

Mai am o intrebare,se poate anula cadastrul si intabularea facuta conform actelor?
ramona.vasile, utilizator
NU. se poate modifica , doar in privinta suprafetelor eventual.