Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj, incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj, incredintare minor

Buna ziua,
Sunt casatorita de 17 ani. Din casatorie a rezultat un copil care in prezent este in varsta de 14 ani si jumatate. Datorita unor probleme aparute de-a lungul anilor, intentionez sa divortez. Daca voi reusi sa ma inteleg cu el in privinta bunurilor comune (autoturism, mobila, etc.) este ok. Daca nu, problema se pune astfel:
1. autoturismul a fost achizitionat in 2007, in urma unui credit de nevoi personale pe 10 ani. Creditul a fost facut de mine fara ca el sa fie girant sau coplatitor. De asemenea, autoturismul este pe numele meu pentru ca sunt singurul sofer al familiei.
2. mai am o refinantare facuta anul trecut in care el este coplatitor.
2. sunt dispusa sa raman cu creditele daca el renunta la autoturism.
Intrebari:
1. copilul doreste sa raman cu mine. Cum se procedeaza in acest caz?
2. ce se intampla cu creditele daca el are pretentie la autoturism?
3. creditele facute in timpul casatoriei nu sunt luate la comun? (banii respectivi i-am folosit pentru familie)
Va multumesc
faceti cerere la instanta si cereti divortul si incredintarea copilului
partajul se face dupa divort
la partaj se tine cont de masa bunurilor dobandite in timpul casatoriei, precum si de creditele facute.
Sfatul meu este sa vorbiti c-un avocat.
buna ziua .
va trebui sa investiti instanta cu actiunea de divort si respectiv incredintarea minorului .
autoturismul fiind achizitionat in timpul casatoriei reprezinta un bun comun al sotilor, chiar daca creditul a fost contractat de catre dvs .
puteti face partajul concomitent divortului sau ulterior .
Divort cu incredintare minor.
partaj puteti concomitent sau ulterior.( si creditele comune intra la masa partajabila, dar calculul nu se poate face decat la cazul concret)
Apelati la un avocat.
Creditele sunt comune, insa asta nu inseamna ca se poate da musai o hotarare opozabila bancilor in viitor, asa incat macar pe partea cu aceste credite trebuie sa vedeti foarte bine ce anume decideti impreuna (preferabil) si cum va asigurati independenta de celalalt fost sot (daca se poate si e cazul) in privinta lor.
E dificil de explicat cum functioneaza practic impartirea creditelor.

In rest, procedati ori prin intelegere ori in cotradictoriu in instanta, nu inteleg ce sa va spunem?
Ce se intampla daca el are pretentie la auto? Pai ori renuntati dv. ori va judecati pe auto ori renunta el la el... de unde sa stim ce se intampla, asta decideti dv. dupa ce vedeti toate posibilitatile, costurile lor etc.