Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare judecatoreasca

In anul 2007 , luna februarie am vandut o masina ( platforma autoutilitara) , i-am dat pe incredre toate documentele masinii , am facut la data respectiva un act de vanzare cumparare pe care eu ori l-am pierdut ori a ramas l-a dansul ,cert e ca nu am nici o copie a acestui act. Dansul m-a tot amanat ca o sa inscrie aceasta masina , insa dupa un timp nu mi-a mai raspuns la telefon, si anul acesta l-am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a putea scoate masina din evidentele fiscale de la primarie , ca nu aveam nici un document care sa ateste acest lucru si impozitul este destul de mare.Procesul inca nu s-a terminat , luna aceasta am primit citatie de la judecatorie prin care dansul ma da in judecata pentru vicii ascunse, spunand ca acum 3 luni ar fi fost cu masina la RAR si nu corespunde seria motorului, ceea ce nu poate fi adevarat decat daca dansul a schimbat motorul, doreste anularea contractului si restituirea banilor. Ce pot face in acest caz?
Solicitati ajutorul unui avocat care sa va asiste in pocese.
Aveti insa sanse de a reusi.
sendysss a scris:

In anul 2007 , luna februarie am vandut o masina ( platforma autoutilitara) , i-am dat pe incredre toate documentele masinii , am facut la data respectiva un act de vanzare cumparare pe care eu ori l-am pierdut ori a ramas l-a dansul ,cert e ca nu am nici o copie a acestui act. Dansul m-a tot amanat ca o sa inscrie aceasta masina , insa dupa un timp nu mi-a mai raspuns la telefon, si anul acesta l-am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a putea scoate masina din evidentele fiscale de la primarie , ca nu aveam nici un document care sa ateste acest lucru si impozitul este destul de mare.Procesul inca nu s-a terminat , luna aceasta am primit citatie de la judecatorie prin care dansul ma da in judecata pentru vicii ascunse, spunand ca acum 3 luni ar fi fost cu masina la RAR si nu corespunde seria motorului, ceea ce nu poate fi adevarat decat daca dansul a schimbat motorul, doreste anularea contractului si restituirea banilor. Ce pot face in acest caz?
Dupa 3 ani in care el nu a vrut sa inscrie masina mai avea dreptul sa ceara anularea contractului de vanzare cumparare, care este termenul de prescriptie, el putea sa tina masina bine mersi ani de zile daca eu nul dadeam in judecata, si ma trezesc dupa ani de zile dupa ce le face masina praf ca vrea anularea contractului ?