avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare judecatoreasca

In anul 2007 , luna februarie am vandut o masina ( platforma autoutilitara) , i-am dat pe incredre toate documentele masinii , am facut la data respectiva un act de vanzare cumparare pe care eu ori l-am pierdut ori a ramas l-a dansul ,cert e ca nu am nici o copie a acestui act. Dansul m-a tot amanat ca o sa inscrie aceasta masina , insa dupa un timp nu mi-a mai raspuns la telefon, si anul acesta l-am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a putea scoate masina din evidentele fiscale de la primarie , ca nu aveam nici un document care sa ateste acest lucru si impozitul este destul de mare.Procesul inca nu s-a terminat , luna aceasta am primit citatie de la judecatorie prin care dansul ma da in judecata pentru vicii ascunse, spunand ca acum 3 luni ar fi fost cu masina la RAR si nu corespunde seria motorului, ceea ce nu poate fi adevarat decat daca dansul a schimbat motorul, doreste anularea contractului si restituirea banilor. Ce pot face in acest caz?
Cel mai recent răspuns: sendysss , utilizator 11:24, 26 Aprilie 2010
Solicitati ajutorul unui avocat care sa va asiste in pocese.
Aveti insa sanse de a reusi.
sendysss a scris:

In anul 2007 , luna februarie am vandut o masina ( platforma autoutilitara) , i-am dat pe incredre toate documentele masinii , am facut la data respectiva un act de vanzare cumparare pe care eu ori l-am pierdut ori a ramas l-a dansul ,cert e ca nu am nici o copie a acestui act. Dansul m-a tot amanat ca o sa inscrie aceasta masina , insa dupa un timp nu mi-a mai raspuns la telefon, si anul acesta l-am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a putea scoate masina din evidentele fiscale de la primarie , ca nu aveam nici un document care sa ateste acest lucru si impozitul este destul de mare.Procesul inca nu s-a terminat , luna aceasta am primit citatie de la judecatorie prin care dansul ma da in judecata pentru vicii ascunse, spunand ca acum 3 luni ar fi fost cu masina la RAR si nu corespunde seria motorului, ceea ce nu poate fi adevarat decat daca dansul a schimbat motorul, doreste anularea contractului si restituirea banilor. Ce pot face in acest caz?
Dupa 3 ani in care el nu a vrut sa inscrie masina mai avea dreptul sa ceara anularea contractului de vanzare cumparare, care este termenul de prescriptie, el putea sa tina masina bine mersi ani de zile daca eu nul dadeam in judecata, si ma trezesc dupa ani de zile dupa ce le face masina praf ca vrea anularea contractului ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viciile ascunse ale unui autoturism cumparat marystanga marystanga Buna seara As dori sa ma ajutati intr-o problema si anume: Am cumparat un autovehicul marca Opel Zafira,nu am mers la o reprezentanta sau service autorizat ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina care a fost lovita, proprietarul actual stiind asta. avand martori pot castiga in instanta? dimamonicaelena dimamonicaelena Buna seara! Am cumparat o masina care a fost lovita. Primul proprietar , pe care l-am contactat dupa ce am luat masina mi-a spus ca el a avut accident cu ... (vezi toată discuția)
Inselaciune masina Izabelax Izabelax Buna ziua!Am si eu o intrebare.Sapt trecuta am cumparat o masina pt transport persoane.Vanzatorul ne a spus ca masina a fost adusa din Germania pe platforma ... (vezi toată discuția)