Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am cumparat o masina care a fost lovita, proprietarul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am cumparat o masina care a fost lovita, proprietarul actual stiind asta. Avand martori pot castiga in instanta?

Buna seara! Am cumparat o masina care a fost lovita. Primul proprietar , pe care l-am contactat dupa ce am luat masina mi-a spus ca el a avut accident cu masina si a vandut-o pe dauna totala.Urmatorul proprietar a reparat-o si a pus-o in vanzare. Am vazut masina pe net, am luat-o si apoi am descoperit multe nereguli la ea. Nu am stiut unde sa merg cu masina sa vad daca are ceva. Acum insa as vrea sa stiu ce sanse as avea daca l-as da in judecata pe cel care mi-a vandut-o pentru inselaciune stiind ca masina a fost avariata si nespunandu-mi acest lucru. Mentionez ca primul proprietar ar fi un martor si inca un prieten cu care am mers sa iau masina. Multumesc.
Masina avea vicii ascunse de vanzatorul dvs.Cat timp a trecut de cand ati cumparat masina?
puteti face o actiune in rezolutiunea contractului, numita redhibitorie, in termen de 1 an de la data constatarii viciilor.Va va explica un avocat
LORELA UNGURIANU, Avocat
Trebuia atunci cand ai cumparat-o sa o verifici in mod normal, sa te uiti la ea, sa o duci in probe. Puteai sa o ridici pe elevator, sa o duci la service auto, sa-i efectueze un tester.
Nu poti sa-ti invoci propria culpa in proces si sa castigi.
Du-te cu masina la un service auto si vezi ce probleme poate sa aiba-verificare auto si tester.
Totusi masina functioneaza sau esti nemultumit de ideea ca, a fost lovita ?
ContSters140930, utilizator
Masina merge bine..Dupa ce am cumparat-o am ridicat-o pe elevator si are o sudura la blocul motor. O eroare la inchiderea usilor si porneste putin greu..Porneste la prima cheie insa cum mi s-a spus si mie mai invarte o data..Insa am o teama cand merg cu ea.
Masina am cumparat-o pe 4 ianuarie 2012. cu cine pot vorbi sa mi explice exact ce sanse as avea?
Domnule, ce ai cumparat ? Din ceea ce spui seamana cu o caruta. " Sudura la blocul motor '' descoperita dupa cumparare .
Parerea mea ca, nu ai nicio sansa. Pacat !