Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Masina cu vicii ascunse de vanzator
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Masina cu vicii ascunse de vanzator

Buna ziua, am cumparat o masina de o saptamana si dupa o verificare la service am constatat ca nu are km reali din cartea service si din bord, masina a fost lovita,intretinerea nu a fost facuta cum trebuie, vanzatorul negand tot, mai pot face ceva, multumesc anticipat!
Puteti formula fie o actiune estimatorie (pentru a se diminua pretul vanzarii), fie o actiune redhibitorie (urmarind rezoluțiunea vânzării), ambele fondate pe viciul ascuns al
bunului!
Daca ati achizitionat vehiculul fara verificare tehnica in unitate autorizata,va fi greu sa demonstrati existenta defectiunilor la momentul achizitiei auto
Există o mare probabilitte ca în cursul rulajului autoturismului să mai descoperiți și alte vicii care nu se puteau depista nici la o verificare amănunțită la service.
ing. Ioan Ciobanu
Multumesc frumos tuturor pentru raspuns.
Am inteles, data viitoare o sa fiu mai atent!

Intervin in discutie:
Exista vreo cale cat de cat sigura sa te protejezi de aceste vicii la momentul cumpararii?
Ce ati recomanda?