Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte o mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte o mostenire

Buna ziua. In urma cu 12 ani a decedat tatal meu iar de 2 luni a decedat si mama. Am vrea sa deschidem succesiunea dupa ei si vrem sa stim cam ce cota ne revine fiecarui copil. Mentionez ca suntem 4 frati,iar tatal meu a mai avut un fiu dintr-o alta casatorie dar care este si el decedat. Va multumesc.
buna ziua.
la data decesului tatalui dvs, acest frate vitreg era decedat?
oricum, vetia vea de dezbatut 2 succesiuni:
1. cea a tatalui, la aceasta succesiune vor veni:
- sotul supravietutor care in concurs cu descendetii va culege o cota de 1/4 din masa succesorala;
-descendentii 4 sau 5 la numar care impreun a vor culege cota de 3/4.
2. succesiunea mamei, iar la aceasta succesiune veti veni doar dvs descendentii ei.
ContSters97658, utilizator
Avand in vedere ca sunteti 4 descendenti ai defunctilor in mod normal fiecare aveti cate 1/4 din bunurile ramase de pe urma defunctilor.
Insa din cate am inteles mai exista un alt frate de tata, si aici se pot face cateva discutii, avand in vedere ca tatal a decedat acum 12 ani daca am retinut eu bine. Depinde daca fratele decedat a avut si el la randul sau copii si daca a facut acte de acceptare in termenul legal.
Discutati cu un avocat caruia sa ii dati mai multe detalii.
Fratele vitreg a decedat dupa tatal meu si are 3 copii, dar nu s-a facut niciun act in privinta succesiunii.
dar intre momentul decesului tatalui si propriul sau deces, acest frate a facut acte de acceptare a succesiunii?
Acte de acceptare, nu daca s-au facut acte adica documente...
Actele de acceptare inseamna fapte din care sa reiasa ca el cere o parte din mostenire... adica a cerut de la restul mostenitorilor partea sa? A avut posesia unei parti din mostenire? etc.
Asa cum spunea cineva, mergeti la un avocat sau notar sa va explice.