Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chitantele fara stampila sunt valide
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chitantele fara stampila sunt valide

Buna ziua.Cand platesc intretinerea mi se da chitante nestampilate ,chitantele sunt personalizate in stanga sus,intrebarea este sunt valide aceste chitante?Eu cand am intrebat pe administrator de ce nu sunt stampilate chitantele mi s-a spus ca nu e nevoie deoarece sunt personalizate.Este adevarat asa ceva?
pe un act cea mai importanta e semnatura
Codul Fiscal
Art. 155 alin. 6: Semnarea şi ştampilarea facturilor nu sunt obligatorii.
Nu e vorba de factura, ci de chitanta.

Daca chitantele sunt personalizate si au datele de identificare ale asociatiei, atunci nu este necesara stampilarea lor. E suficient daca e semnata de cel caruia i-ati dat banii.
Se stampileaza obligatoriu numai chitantele nepersonalizate.

Stampila aplicata manual are aceeasi valoare ca si antetul de pe chitanta.