avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lipsa in gestiune

buna ziua
detin un lant de magazine piese auto in mai multe orase
la un magazin am angajat un prieten de ##incredere## sa-mi conduca afacerea l-am angajat ca administrator dar cu salariu minim in cartea de munca si fara alte documente de gestionar....tot in acel magazin este angajata o doamna care se ocupa de receptii comenzii inventare intr-un program pe calculator fiind numita sefa de magazin dar fara documente degestiune si inca 8 vanzatoare care au
contracte individuale de munca identice ca a sefei de magazin vanzatoare cu salar minim problema este urmatoarea >pritenul meu drag mi-a ascuns timp de 1 an faptul ca avea lipsa la magazin si a aranjat in fiecare luna sa iasa bine inventarul adica am fost sesizat de o angajata cum ca a auzit o discutie cu sefa de mag sa aranjeze sa fie bine atunci am format o comisie si m-am deplasat la acel punct de lucru sa facem inventar surpriza lipsa 50.000 ron cincisute de milioane?????? pusi in fata faptului implinit nu recunoaste nimeni nimic chiar dac totul e cat se poate de clar ....prietenul meu si-a dat demisia dar nu am semnat-o ....ma amenintat ca nu pot sa-i fac nimic si daca nu o esmnez ma da in judecata ca in cartea de munca l-am angajat cu sal minim si in mana preimea 3000lei,iar cea care a operat pe calculator mi-a zis ca e gravida si nu poot sa-i fac nimic /......eu din prostia mea ca nu am verificat nimic din ce se intapla acolo acum ce pot sa mai fac????
Cel mai recent răspuns: robertinoxyz , utilizator 14:12, 26 Aprilie 2010
Plangere penala
da dar daca nu am incheiat contract de gestionar cu ei si nici fisa postului ..am consultat un jurist si mi-a zis ca fara aceste documente nu am ce sa cau la tribunal ca o sa pierd pt ca nu pot face dovada ca el mi-a gestionat afacerea
si mi-a zis ca DACA ma reclam pt salariul din cartea de munca nu corespunde cu realitatea sa nu am probleme cu ITM pt ca nu se respecta nici norma de lucru deci nu prea as vrea probleme

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt ... FlorentinaCr FlorentinaCr Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt de cartier, suntem 2 fete plus din cand in cand familia sefei (administratorul ma anuntat ca vom ... (vezi toată discuția)
Demisie/notificare fara preaviz in perioada de proba-consecinte? adel_aida adel_aida Buna ziua Va rog mult am nevoie de ajutor cu un raspuns,chiar si mai multe sun binevenite. Lucrez ca vanzatoare la un magazin de haine.Am contract pe ... (vezi toată discuția)
Inventar minus, acuzat de furt! mihaicostache mihaicostache Buna ziua! Ma numesc Costache Mihai si sunt disperat! Prietena mea este angajata la o firma care se ocupa cu vanzarea articolelor de incaltaminte. In ... (vezi toată discuția)