Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament cu drept de folosinta asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament cu drept de folosinta asupra terenului

Mare rugaminte: lamuriti/ma, va rog, asupra unei spete:
Printr/un cvc se cumpara un apartament. Cumparatorul dobandeste proprietatea asupra apartamentului si un drept de folosinta asupra cotei/parti de teren aferente. Ulterior, cumparatorul doneaza apartamentul fiicei sale. Proprietarul terenului (si vanzator al apartamentului) se hotaraste sa vanda cota/parte de teren aferenta apartamentului vandut. Ce se intampla cu dreptul de folosinta asupra terenului al donatarei/dobanditoare a apartamentului, in conditiile in care terenul isi schimba proprietarul?
Va multumesc frumos.
Dreptul de folosinta nu se stinge prin vanzarea bunului care face obiectul acestui drept. El trebuie respectat. De fapt e o superficie.

Ana-Maria Dutescu, Avocat