Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea/Vanzarea apartamentului cu drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea/Vanzarea apartamentului cu drept de superficie

Buna seara,

Eu (cetatean roman) si sotul meu (cetatean strain non-UE, fara acorduri bilaterale asupra cumpararii terenurilor) vrem sa cumparam un apartament. Si ni se vinde cu precizare ca sotul meu o sa aiba drept de folosinta asupra cotei de teren pentru perioda de 99 de ani (deoarece este strain). Intrebari:
1. Cine are in continuare drept de proprietate asupra cotelor de teren dupa ce incheiem acum contractul de vanzare-cumparare? Vanzatorul original?
2. Cum si cine reinnoieste dreptul de superficie dupa 99 de ani?
3. Putem sa vindem ulterior apartamentul? Viitorii cumparatori vor avea tot drept de superficie asupra cotelor de teren sau drept de proprietate?
4. Se converteste automat dreptul de superficie in unul de proprietate cu dobandirea cetateniei?
5. Se poate sa pierdem apartamentul din cauza acestui drept de superficie?
roriro, utilizator