Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile de proprietate ale cetatenilor non- UE in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile de proprietate ale cetatenilor non- UE in Romania

Poate un cetatean non-UE sa cumpere un apartament in Romania si in ce conditii? Am inteles ca problema este terenul aferent blocului de apartamente, care nu ar putea fi proprietatea unui american, sa zicem, ci doar a unui cetatean UE?.. daca totusi americanul vrea sa cumpere apartamentul, ce variante are, in ce priveste acel teren?
Legea nr.312 din 2005:

Art. 6. - (1) Cetăţeanul străin, apatridul şi persoana juridică aparţinând statelor terţe pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor, în condiţiile reglementate prin tratate internaţionale, pe bază de reciprocitate.

Nu ştiu dacă cetăţenii SUA îndeplinesc condiţiile. Dar, dacă nu le îndeplinesc, nimic nu-i împiedică să dobîndească dreptul de superficie, ceea ce însemană că au drept de folosinţă asupra terenului pe toată durata existenţei construcţiei. Iar construcţii pot cumpăra, legea neistituind interdicţii în acest sens.