Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate cumpara un strain o casa in Romania? Cetatean ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate cumpara un strain o casa in Romania? Cetatean englez doreste ...

Poate cumpara un strain o casa in Romania?
Cetatean englez doreste sa cumpere o casa undeva in zona montata, in ce conditii se poate dobandi propietatea?
Stiu ca din 2012 exista acel NIF de la Anaf pt cetatenii UE insa cum UK urmeaza sa iasa din UE ar insemna ca devine cetatean NON-UE, care ar fi posibilitatea in acest caz pt dobandirea proprietatii
Da, poate.
Chiar si cetatenii din statele care nu sunt membre UE pot cumpara teren in Romania in baza unui acord international reciproc intre statul roman si tara lor de apartenenta. Aceasta restrictie se refera doar la persoane fizice. In lista tarilor ce nu au incheiat un astfel de tratat cu Romania, nu am gasit UK, deci nu pare sa fie cazul.
Daca nu ar exista un asemenea acord, poate cumpara doar dreptul de proprietate asupra constructiei. Acest drept de superficie asupra terenului este aferent constructiei pe perioada existentei acesteia si este un dezmembramant al dreptului de proprietate privind terenul, folosinta acestuia fiind atribuita titularului dreptului de superficie pe perioada existentei imobilului.
amotida, utilizator