avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua Eu sunt cetățean român iar soția e ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua Eu sunt cetățean român iar soția e cetățean al ...

Buna ziua

Eu sunt cetățean român iar soția e cetățean al Ucrainei.
Ne-am căsătorit în Ucraina și am recunoscut căsătoria in 2019 in Romania.
Ea este cu permis de ședere pe termen lung (5 ani) ca și membru de familie.

Dorim sa cumpărăm un teren sau apartament in București.

Întrebarea e : are și ea dreptul să se afle pe titlul de proprietate ?

Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: ionut_boss1989 , utilizator 18:09, 22 Februarie 2022
În ceea ce privește cetățenii statelor terțe (țările care nu sunt membre UE/SEE), aceștia pot dobândi teren în Romania numai în baza unui acord internațional reciproc între statul român și țara lor de apartenență. Dacă nu există un asemenea acord, cetățeanul statului care nu este membru UE/SEE poate cumpăra doar dreptul de proprietate asupra construcției, dobândind un drept de superficie* asupra terenului aferent construcţiei pe perioada existenței acesteia. Romania nu are incheiat un astfel de acord cu Ucraina.
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2022
Madalina Pascu, Avocat
Mulțumesc pentru răspuns.

Inseamna că nu poate cumpăra nimic (teren, apartament) și nici a fi trecută pe vreun titlu de proprietate ? Nu sunt familiar cu termenii din postarea dvs, dacă puteți explica precum unui "average Joe", ar fi super.

Mulțumesc !

Madalina Pascu a scris:

În ceea ce privește cetățenii statelor terțe (țările care nu sunt membre UE/SEE), aceștia pot dobândi teren în Romania numai în baza unui acord internațional reciproc între statul român și țara lor de apartenență. Dacă nu există un asemenea acord, cetățeanul statului care nu este membru UE/SEE poate cumpăra doar dreptul de proprietate asupra construcției, dobândind un drept de superficie* asupra terenului aferent construcţiei pe perioada existenței acesteia. Romania nu are incheiat un astfel de acord cu Ucraina.

Apartament sau casa poate cumpara, fiind vorba despre constructii, asa cum am spus anterior cetatenii nonUE pot cumpara contructii. Teren simplu nu poate cumpara. Daca este vorba de teren pe care se afla o constructie, poate cumpara constructia iar cu privire la terenul de sub si de penlanga constructie va dobandi doar un drept de superficie (folosinta).
Super, vă mulțumesc mult pentru răspuns !

Zi frumoasa !

Madalina Pascu a scris:

Apartament sau casa poate cumpara, fiind vorba despre constructii, asa cum am spus anterior cetatenii nonUE pot cumpara contructii. Teren simplu nu poate cumpara. Daca este vorba de teren pe care se afla o constructie, poate cumpara constructia iar cu privire la terenul de sub si de penlanga constructie va dobandi doar un drept de superficie (folosinta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate cumpara un strain o casa in romania? cetatean englez doreste ... Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Poate cumpara un strain o casa in Romania? Cetatean englez doreste sa cumpere o casa undeva in zona montata, in ce conditii se poate dobandi ... (vezi toată discuția)
Staniero poate cumpăra o casă cu teren / vilă în românia? AlbertoBianchi AlbertoBianchi Bună dimineața, eu sunt italian, aș cumpăra o vilă detașată în România. Legile din România permit achiziționarea de acest tip de proprietate pentru ... (vezi toată discuția)
Un cetatean strain poate cumparat teren / casa in romania? daca ... danutza33 danutza33 Un cetatean strain poate cumpara teren / casa in Romania? Daca da, in ce conditii? (vezi toată discuția)