Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un cetatean strain poate cumparat teren / casa in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un cetatean strain poate cumparat teren / casa in Romania? Daca ...

Un cetatean strain poate cumpara teren / casa in Romania?
Daca da, in ce conditii?
danutza33, utilizator
Buna ziua, cetățenii statelor membre UE și SEE pot cumpăra și deține terenuri în România ca urmare a aderării României la Uniunea Europeană din 2007, in aceleasi conditii ca cetatenii romani. Cu privire la cetățenii altor state, aceștia pot deține dreptul de proprietate asupra terenurilor din România doar în măsura în care sunt cetățeni ai unor state cu care România a încheiat convenții bilaterale cu privire la acest lucru. În absența unui asemenea tratat, cetățenii străini vor putea deține dreptul de proprietate numai asupra clădirilor, urmând a dobândi numai un drept de superficie asupra terenului aferent acestora. Cetățenii statelor care nu au încheiat convenții cu România cu privire la dreptul de a deține proprietatea asupra terenurilor au în continuare opțiunea de a înființa o societate comercială română și, în baza naționalității acesteia, să dețină terenuri prin intermediul societății respective.
Super raspuns, multumesc din suflet!