avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este corect sau legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este corect sau legal?

firma la care am lucrat mi-a pierdut cartea de munca. Administratorul firmei a mers la monitorul oficial si a declarat pierderea ei dar a facut in asa fel incat se intelege ca eu personal am fost cea care a facut anuntul si nu firma.
Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 26 Aprilie 2010
mioarapetre, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:43, 27 Aprilie 2010
nu stiu daca mai are importanta cine a declarat sau cine a pierdut cert este ca dvs cu copia de pe monitorul oficialk sa mergeti la itm si sa solicitati adeverinte cu locurile de munca si perioadele lucrate si cu toate astea ;e depuneti si veti avea carte de munca.
atentie sa cereti angajatorului care v-a pierdut cartea de munca sa va dea banii de taxe pentru adeverinte care este de 40 lei ptr fiecare loc de munca pe care l-ati avut.
succes
Nu cred ca este nimic ilegal.
mioarapetre a scris:

firma la care am lucrat mi-a pierdut cartea de munca. Administratorul firmei a mers la monitorul oficial si a declarat pierderea ei dar a facut in asa fel incat se intelege ca eu personal am fost cea care a facut anuntul si nu firma.
Va multumesc.


Cererea de pierdere a carnetului de munca se face personal .... Daca tot v-a pierdut carnetul, atunci sa alerge si dupa adeverintele de vechime de la fostele dvs locuri de munca...dupa obtinerea acestora vi se poate intocmi un duplicat la carnetul de munca ...dar in conditiile actuale va fi foarte greu de intocmit, intrucat nu se gasesc tipizate, iar de la 01.01.2011 acestea vor dispare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca pierduta florian_b florian_b Buna ziua. Tatal meu a lucrat la o firma de transport, respectiv ROLI TRANS pana in anul 2000. Am luat legatura cu ei pentru recuperarea cartii de munca, insa ... (vezi toată discuția)
Carte de munca pierduta de catre firma la care lucram annmaria28 annmaria28 Buna ziua, Acum 2 luni am plecat de la firma la care lucram. Am sunat la ei pentru a-mi recupera CM insa mi s-a raspuns ca s-a pierdut in momentul in care ... (vezi toată discuția)
Pierdere carte de munca Ioan HERMENEANU Ioan HERMENEANU care sant pasi pentru a face reconstituirea ei (vezi toată discuția)