Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... reziliere contract cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

reziliere contract cu banca

Buna seara

deoarece nu am putut plati ratele o perioada (lucru despre care am informat banca in scris, am solicitat o reesalonare, cerere la care nu am primit niciun raspuns), banca mi-a trimis acum o insitiintare ca trebuie sa restitui integral suma impumutata, adica aproape 20000 EUR. este un credit de nevoi personale fara garantie ipotecara, as vrea sa stiu cum pot rezolva problema asta fara sa-mi pierd casa. Nu am de unde sa scot o asemenea suma peste noapte, care ar fi solutia?
Depinde de clauzele contractuale. Daca banca a respectat pasii prevaazuti in contract este greu sa intoarceti o eventuala executare.
Cel mai bine ar fi sa mergeti in audienta la directorul bancii si sa-i spuneti ca desi ati depus o cerere la data de ....dumnealor nu v-au raspuns.... iar acum ati fost pus in fata unui fapt implinit...de a fi obligat sa platiti intreaga suma...pe care nu o aveti...., dar daca va permite sa va platiti la zi ratele si penalitatile aferente creditului...(asta in situatia in care aveti suma respectiva).
Sau va ecomand sa apelati la Mediatorii bancari care au o relatie speciala cu bancile si poate impreuna cu acestia se pot gasi solutii de rezolvare a conflictului inainte sa ajungeti la instanta de judecata.
Deci cautati mediatorii bancari....poate va pot ajuta...altfel banca va executa silit pe bunurile mobile sau imobile pe care le aveti..., platiti si taxa de timbru si cheltuielile de executare.....adunate rezulta o suma foarte mare.
Succes!