avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura telefonica RDS
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura telefonica RDS

Buna seara !

Astazi am fost sunat de un angajat al RDS si informat ca s-a emis o factura (inainte de data scadenta) de 920 de lei pentru linia telefonica pe care o detin.
Fratele meu este plecat in strainatate si, lunar, mai vorbim dar niciodata nu depasim 100-120 de minute.

Mi s-a parut destul de suspecta aceasta suma si am cautat pe site-ul lor tarifele catre tara respectiva: 18 centi/min. Dupa un mic calcul ar iesi cam 1120 de minute. :O

Bineinteles ca am sunat la 'Relatii clienti' si am cerut un desfasurator al apelurilor. L-am primit cam in 20 de minute, dar nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut:
2010-04-22 23:04:05.0 (data si ora) -- 2765.0 (durata in secunde)
2010-04-22 23:35:01.0 (data si ora) -- 1677.0 (durata in secunde)

Aceasta mica greseala se mai repeta in 3 locuri. #-o


Totusi, sunt ferm convins ca aceasta intreaga suma este eronata, tinand cont ca in ultimile 4 luni, niciodata nu am depasit suma de 90 de lei.


Ce trebuie facut ?
Cel mai recent răspuns: bogdancornel , utilizator 18:56, 2 Septembrie 2010
Sa faci o reclamatie in scris catre ei si chiar si catre protectia consumatorului.
Formulati memoriu catre conducerea societati de telefnie pentru recalcularea sumei de plata.
Ar fi bine daca ati putea neneficia de la compania telefonica a fratelui dvs.de o copie desfasurator a duratei convorbirilor acestuia din perioada respectiva.
Ar fi o dovada cu privire la calculele gresite ale firmei romane.
Formulati sesizare si la OPC.
In niciun caz sa platesc vreo suma pana nu se rezolva aceasta problema, corect ?
Si daca vor scadea doar acele 4 convorbiri care apar in acelasi timp, ce as putea sa mai fac ? :) (sunt patit si cu un alt dealer: Cosmote, dar suma era mai mica)

Din moment ce apar greseli in acest desfasurator, pot avea 'pretentia' ca intreaga factura sa fie gresita, nu ?
Ultima modificare: Luni, 26 Aprilie 2010
BlaBlaBla, utilizator
Puteti avea orice pretentie in masura in care o dovediti.
Aceste probleme ,nu se rezolva numai prin deductii logice.
De aceea v-am aratat ca daca exista posibilitatea,cerert-i fratelui dvs.acel listing-desfasurator al duratei convorbirilor.
Asa e. Pretentii puteti avea, dar trebuie sa aveti si dovezi, altfel .......
Ati facut reclamatiile?Chiar vreau sa stiu cum se va solutiona problema.
Stiu un caz care s-a rezolvat, dar era Romtelecom.

Alte discuții în legătură

Servici roaming nesolicitat majevcanin majevcanin buna ziua rog pe cineva sa ma lamureasca in urmatoarea problema in data de 19 m-am trezit cu un SMS din partea COSMOTE prin care am fost somat sa achit ... (vezi toată discuția)
Abuz rds silviun silviun Buna ziua , Locuiesc in Franta si acum aproximativ o luna am calatorit in Romania pentru a-mi rezolva niste probleme personale.Avand nevoie sa comunic ... (vezi toată discuția)
Abuz din partea orange romania in roaming Melabella Melabella Buna. Am nevoie de un sfat, indrumare referitor la o problema pe care o am in prezent cu Orange Romania. Scriu mai jos detaliile: Sunt plecata in Statele ... (vezi toată discuția)