Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie anulata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie anulata

Am fost sanctionat cu micsorarea salariului cu 1%5 pe trei luni in februarie 2009. Am actionat in instanta si am castigat anularea deciziei in luna martie 2010. Am solicitat scolii sa-mi returneze banii, dar mi s-a raspuns ca a intrat in vigoare ordonanta 18/2010. Are dreptate conducerea?
Hotarea instantei este executorie....daca nu respecta acesta hotare puteti face plangere penala si/sau executarea silita...
Eu zic ca in cazul dumneavoastra nu este aplicabila OG 18/2010. Aceasta se refera la titlurile executorii prin care s-au stabilit drepturi banesti suplimentare. Ori, in cazul dumneavoastra ati fost sanctionata printr-o decizie apreciata ca fiind ilegala de catre instanta, sumele au fost retinute in baza acestei decizii ilegale, astfel incat unitatea este obligata, urmata a anularii deciziei, sa va restituie sumele retinute ilegal.