Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacare titlu de proprietate

Finalul unui caz de granituire/stabilire linie hotar a fost nefavorabil mie. Decizia instantei este definitiva si irevocabila. Avand documente si martori care atesta ca adevarata linie de hotar este in alta parte decat unde s-a hotarat prin instanta (in timpul procesului s-au intamplat multe lucruri ciudate, nelegale, dar nu am reusit sa le oprim), mai am vreo posibilitate de a intra in posesia terenului neadjucat mie? Pe un alt forum mi sa recomandat ca printr-un alt proces sa-i atac titlul de proprietate a vecinului, proces care in castig de cauza anuleaza pe cel pierdut acum. Intradevar se poate face asa ceva?
da, se poate . va recomand sa prezentati toate actele unui avocat si impreuna veti gasi solutia favorabila dvs.
|Pentru ca instanta sa se poata pronunta in dosarul avand ca obiect actiune in granituire a constat dreptul de proprietate al persoanei respective.
Ca si demers in sine puteti ataca insusi actul de proprietate al respectivului/ei dar cu sanse minime de castig.
Aveti un motiv, altul decat cele care presupun ordinea publica (nulitate absoluta a actului de proprietate) de a ataca actul de proprietate?
Vi s-a sugerat sa revendicati respectiva portiune de teren, practic.
In functie de considerentele sentintei care v-a fost nefavorabila puteti incerca si astfel.
Buna ziua !
Aveti doua posibilitati :
1. O cale extraordinara de atac pentru a solicita casarea hotararii date .
2. Actiune in instanta pentru a ataca titlul de proprietate.
Consultati un avocat, prezentandu- i hotararea si actele ce le detineti.
Cu stima !
Daca se poate sau nu, depinde de ce s-a intamplat in primul dosar!
De ce ati pierdut, pe ce considerente etc.
In functie de asta se poate vorbi de autoritate de lucru judecat sau nu.
AndreiT a scris:

|Pentru ca instanta sa se poata pronunta in dosarul avand ca obiect actiune in granituire a constat dreptul de proprietate al persoanei respective.
Ca si demers in sine puteti ataca insusi actul de proprietate al respectivului/ei dar cu sanse minime de castig.
Aveti un motiv, altul decat cele care presupun ordinea publica (nulitate absoluta a actului de proprietate) de a ataca actul de proprietate?
Vi s-a sugerat sa revendicati respectiva portiune de teren, practic.
In functie de considerentele sentintei care v-a fost nefavorabila puteti incerca si astfel.

Motivul ar fi sa primim inapoi fisia aceea de teren de 1m latime, cu care am fost mutati mai inspre noi in momentul in care s-a demolat vechea casa si s-a sapat fundatia casei noi (asa a fost legea locala prin '66, ca sa fie lasata a portiune de teren tocmai pentru cazuri cand vecinii nu se pot intelege, sa se poata repara casa). Atunci nu s-a construit gard, pentru ca eram in relatii bune cu vechiul proprietar (bunicul actualului proprietar) si el ne-a lasat ori de cate ori am avut nevoie pentru a efectua reparatii la zidul si acoperisul din spatele casei. Cu nepotul insa nu am reusit sa ne intelegem, el a inceput sa planteze flori, brazi chiar langa zidul casei noastre si ne-a interzis din primul moment accesul pe acea portiune de teren, de fapt si-a insusit terenul ca fiind al lui dintotdeauna. Din toate documentele noastre aduse ca dovezi reiese ca am fost mutati cu 1m de la locul casei vechi, avem si martor, care personal a aplicat legea de atunci, totusi am obtinut numai 55cm, distanta prea mica pentru a executa orice fel de lucrari de reparatie/izolatie.
Din pacate recursul a fost trimis de avocatul nostru prin fax, iar la data stabilita pentru proces nu s-a putut prezenta din motive personale, facand cerere de amanare a cauzei. Insa recursul nefiind timbrat ... "neplata timbrului judiciar atrage, ca sanctiune, nulitatea cererii" ... din cauza unui timbru de 0,3 lei. Intre timp am contactat un avocat din apropiere, care zice ca calea extraordinara de atac a fost deja jucat prin recursul nereusit si oricum nu prea mai sunt posibilitati de anulare a hotararii judecatoresti. Saptamana viitoare voi avea o intalnire cu el, sa-i prezint toate documentele, numai atunci voi obtine o parere clara din partea lui.
Va multumesc la toti pentru ajutorul acordat!
Cu stima!
dante2, utilizator