Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime minima pentru pensionarea la femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime minima pentru pensionarea la femei

La ce varsta se poate pensiona in prezent o femeie si care este durata minima lucrata pentru a beneficia de pensie. Exista si posibilitatea pensionarii inainte de varsta?, si daca da, care sunt conditiile pentru a o obtine.
Va multumesc
În perioada aprilie - iulie 2010, pot beneficia de pensie pentru limită de vârstă femeile care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
1. au vârsta de 58 ani şi 10 luni
2. au stagiul complet de cotizare de 27 ani şi 8 luni, sau un stagiu minim de 12 ani şi 8 luni.

Dacă doriţi un răspuns pentru problema dumneavoastră, poate ne spuneţi când este născută persoana şi ce stagiu a realizat.
E vorba de o femeie nascuta la 07.11.1952 care a lucrat 12 ani si 5 luni, dintre care 1 an somaj.
Fiind născută la data de 7.11.1952, potrivit dispoziţiilor Legii nr. 19/2000, îndeplineşte condiţiile pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă începând cu 7.02.2012, la împlinirea vârstei de 59 de ani şi 3 luni, cu un stagiu minim de cotizare de 13 ani şi 6 luni.

Din câte spuneţi dumneavoastră până la această dată a acumulat un stagiu de cotizare de 12 ani şi 5 luni, ceea ce înseamnă că la împlinirea vârstei standard de pensionare nu va îndeplini condiţiile de stagiu şi nu va putea beneficia de pensie pentru limită de vârstă.

Având în vedere faptul că se urmăreşte adoptarea unei noi legi de stabilire a drepturilor de pensie, prin care se urmăreşte printre altele cresterea varstei standard de pensionare la femei, nu mă pot hazarda să vă sfătuiesc să încheiaţi un contract de asigurare cu casa teritorială de pensii care să vă asigure vechimea în muncă lipsă...întrucât nu ştim ce va fi până în 2012.

Analizaţi şi această opţiune în funcţie de posibilităţile financiare!
Sănătate!