Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Va rod sa-mi spuneti daca, matusa mea care este nascuta in anul 1950, noiembrie, cu 8 ani vechime, poate beneficia de pensie anticipata, sau alt tip de pensie?
Va multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1950 varsta standard de pensionare este de 58 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 12 ani si 2 luni.

2. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa indeplineasca, cumulativ, varsta standard de pensionare (58 de ani si 7 luni) si stagiul minim de cotizare (12 ani si 2 luni).

3. - Matusa dvs. indeplineste numai varsta standard de pensionare (58 de ani si 7 luni) dat nu are stagiul minim de cotizare.
- Are un stagiu de cotizare de 8 ani, fata de minimum 12 ani 2 luni.

4. Pensia anticipata si anticipata partiala se acorda cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare daca are indeplinit stagiul complet de cotizare (27 de ani si 2 luni).

5. In concluzie matusa dvs. nu poate beneficia de pensie.

6. Ar putea beneficia de pensie de urmas daca a fost casatorita si i-a decedat sotul.
In functie de luna nasterii,conditii pentru limita de varsta:

-Varsta intre 58 de ani si 4 luni si 58 si 7 luni-indeplinita.
-Stagiul minim,intre 11 ani si 8 luni si 12 ani si 2 luni-neindeplinita.
Va multumesc!