avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Va rod sa-mi spuneti daca, matusa mea care este nascuta in anul 1950, noiembrie, cu 8 ani vechime, poate beneficia de pensie anticipata, sau alt tip de pensie?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriella2013 , utilizator 18:36, 30 Iulie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1950 varsta standard de pensionare este de 58 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 12 ani si 2 luni.

2. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa indeplineasca, cumulativ, varsta standard de pensionare (58 de ani si 7 luni) si stagiul minim de cotizare (12 ani si 2 luni).

3. - Matusa dvs. indeplineste numai varsta standard de pensionare (58 de ani si 7 luni) dat nu are stagiul minim de cotizare.
- Are un stagiu de cotizare de 8 ani, fata de minimum 12 ani 2 luni.

4. Pensia anticipata si anticipata partiala se acorda cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare daca are indeplinit stagiul complet de cotizare (27 de ani si 2 luni).

5. In concluzie matusa dvs. nu poate beneficia de pensie.

6. Ar putea beneficia de pensie de urmas daca a fost casatorita si i-a decedat sotul.
In functie de luna nasterii,conditii pentru limita de varsta:

-Varsta intre 58 de ani si 4 luni si 58 si 7 luni-indeplinita.
-Stagiul minim,intre 11 ani si 8 luni si 12 ani si 2 luni-neindeplinita.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie, stagiu insuficient de cotizare mio28 mio28 Sunt nascuta in 25.11.1950 si am un stagiu de cotizare de doar 8.5 ani, exista vreo posibilitate de a primi pensie?conform hotărârii Curţii Constituţionale ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
Contract de munca cu 2 ore discreta2910 discreta2910 Buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca sunt angajata cu 2 ore pe cartea de munca, am inteles eu bine ca mi se iau in calcul 8 ore de munca doar ca, contributia ... (vezi toată discuția)