avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Examen medical la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Examen medical la angajare

Tatal meu a lucrat la o firma aprox. 25 de ani timp in care nu i s-a cerut nici un examen medical, in decembrie 2009 a fost trecut in somaj si acuma l-au chemat din nou la servici (acelasi angajator), spre reangajare si i se cere adev. medicala de la medicul de familie si de la medicina muncii, + alte exam. medicale spec. (functia este de electrician auto)!
Chiar este cazul?
Ce adev. medicala trb. sa prezinti la reangajare in ac. firma? (dupa 4 luni de somaj) fara sa schimbi functia? cine suporta cheltuielile cu exam. medicale?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: dboariu , utilizator 23:13, 28 Aprilie 2010
Adeverinta medicala este un document obligatoriu ce trebuie prezentat la angajare. (art. 27 (1) Codul muncii). Nerespectarea acestei prevederi atrage nulitatea contractului individual de munca.

Acum depinde de firma ce document solicita. Poate solicita un anumit set de analize, sau poate solicita doar o adeverinta de la medicul de familie din care sa rezulte ca este apt ptr angajare.
Discutati cu cei de la firma si vedeti de fel de document doresc.
~ Conținut șters la cerere ~
clio06 a scris:

Adeverinta medicala este un document obligatoriu ce trebuie prezentat la angajare. (art. 27 (1) Codul muncii). Nerespectarea acestei prevederi atrage nulitatea contractului individual de munca.

Acum depinde de firma ce document solicita. Poate solicita un anumit set de analize, sau poate solicita doar o adeverinta de la medicul de familie din care sa rezulte ca este apt ptr angajare.
Discutati cu cei de la firma si vedeti de fel de document doresc.

Medicul de familie nu are competenta sa de avize apt / inapt. Singurul care poate sa dea asemenea avize e medicul de medicina muncii. Firma e obligata sa se afle in posesia fisei de aptitudine (medicina muncii), deci nu poate sa ceara alte certificate, adeverinte etc. Cu atat mai putin firma nu indica analize medicale. Acest lucru il poate face numai medicul de medicina muncii.
Consultatia de medicina muncii si eventualele investigatii necesare sunt suportate integral de catre angajator. De asemenea, nu este legal ca angajatorul sa va trimita sa va desucrcati singur; el este obligat sa aiba un contract cu un cabinet de medicina muncii, sau, macar, sa va trimita la medicul de medicina muncii cu documentele necesare (fisa de solicitare a examenului medical la angajare si fisa de identificare a riscurilor) si apoi sa va deconteze toate cheltuielile.
Referinta: HGR 355 / 2007 (supravegherea sanatatii lucratorilor).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"analize medicale la angajare" retroactiv? lorella lorella Am si eu o intrebare. Daca am lucrat intr-o societate fara sa mi se faca contract de munca si am castigat procesul civil in urma caruia firma este obligata ... (vezi toată discuția)
Adeverința medicală angajare maddo25 maddo25 Buna ziua! Doresc sa va adresez o întrebare legată de adeverința solicitată la înscrierea unui concurs, dacă este obligatoriu sa fie trecut de medicul de ... (vezi toată discuția)
Lucrul la inaltime Adi1988 Adi1988 Buna ziua! In cadrul firmei am participat la un concurs intern pt un post de \"Sef formatie\", am castigat concursul si am primit aviz medical \"APT dar fara ... (vezi toată discuția)