Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nerespectare proiect constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nerespectare proiect constructie

buna,
ce se poate intimpla in situatia in care copilul minor mosteneste in urma decesului unuia dintre parinti o casa aflata in constructie si parintele care devine tutore legal,din cauza lipsei de bani,nu continua sa construiasca conform proiectului ci se limiteaza la acoperirea casei respective.Conform proiectului casa trebuia sa aiba etaj.multumesc anticipat pentru raspuns.
In masura in care cineva ar reusi sa dovedeasca o fapta concreta in sarcina mortului si o alta "vina" in afara de aceea de a fi murit inainte de vreme...atunci se pot imagina multe "raspunderi"...si in principiu tot atatea modalitati de a te apara.
Cat priveste tutorele,cred ca a procedat absolut corect, si anume, a conservat bunurile minorului....fara acoperis constructia s-ar fi degradat...
In concret - care sunt temerile si pentru cine?
Cat priveste ce se poate intampla... sa va treziti cu o amenda sau cu obligarea sa stricati ce ati construit fara autorizatie.