Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formula executorie. Procedura
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formula executorie. Procedura

Am de recuperat despagubiri civile acordate de catre o instanta penala intr-un dos. penal, in latura civila.
Vreau sa investesc cu formula executorie. Ce prezint pentru investire? Hotararea abia a ramas definitiva in recurs..iar decizia inca nu este redactata.
In apel s-a schimbat solutia pe latura penala, dar pe latura civila nu.
Fondul a fost la Tribunal.

Unde fac cererea de investire? Trebuie neaparat sa fie si tot dosarul pentru investire? Este suficient daca duc sentinta de la fond legalizata si un certificat de solutie de la ICCJ ca decizia a ramas definitiva in recurs?
Unde s-a judecat fondul, trebuie sa asteptati redactarea deciziei
Cererea de investire o depuneti la registratura instantei de fond. Cererii veti anexa sentinta legalizata a primei instante (in cazul dvs. a tribunalului), o taxa de timbru in valoare de 4 lei si un timbru judiciar de 0,15 bani. Puteti anexa si hotararile prin care a ramas definitiva hotararea primei instante.
si cu sentinta de fond+ decizia ICCJ taxele aferente in max 7 zile se elibereaza
Si daca decizia din recurs inca nu o am? Certificat de solutie nu e bun?
Si cum legalizez HJ instantei de fond...daca dosarul este la ICCJ ?
DanyD, utilizator
faceti o cerere sa se redacteze cu urgenta decizia
Nu are a face unde-i dosarul, asa e procedura