avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formula executorie. Procedura
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formula executorie. Procedura

Am de recuperat despagubiri civile acordate de catre o instanta penala intr-un dos. penal, in latura civila.
Vreau sa investesc cu formula executorie. Ce prezint pentru investire? Hotararea abia a ramas definitiva in recurs..iar decizia inca nu este redactata.
In apel s-a schimbat solutia pe latura penala, dar pe latura civila nu.
Fondul a fost la Tribunal.

Unde fac cererea de investire? Trebuie neaparat sa fie si tot dosarul pentru investire? Este suficient daca duc sentinta de la fond legalizata si un certificat de solutie de la ICCJ ca decizia a ramas definitiva in recurs?
Cel mai recent răspuns: sorincapitanescu , utilizator 10:03, 31 Mai 2010
Unde s-a judecat fondul, trebuie sa asteptati redactarea deciziei
Cererea de investire o depuneti la registratura instantei de fond. Cererii veti anexa sentinta legalizata a primei instante (in cazul dvs. a tribunalului), o taxa de timbru in valoare de 4 lei si un timbru judiciar de 0,15 bani. Puteti anexa si hotararile prin care a ramas definitiva hotararea primei instante.
si cu sentinta de fond+ decizia ICCJ taxele aferente in max 7 zile se elibereaza
Si daca decizia din recurs inca nu o am? Certificat de solutie nu e bun?
Si cum legalizez HJ instantei de fond...daca dosarul este la ICCJ ?
Ultima modificare: Marți, 27 Aprilie 2010
DanyD, utilizator
faceti o cerere sa se redacteze cu urgenta decizia
Nu are a face unde-i dosarul, asa e procedura

Alte discuții în legătură

Hotarare a instantei pe fond! florinsadova florinsadova Hotararea instantei pe fond in litigiile de munca este executorie de drept .Daca angajatul a castigat procesul pe fond cu angajatorul in care se anuleaza ... (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie Irina S. Irina S. Pentru investirea cu formula executorie a unei HJ este obligatoriu ca dosarul in care s-a pronuntat aceasta hotarare sa se afla in arhiva instantei de ... (vezi toată discuția)
Certificat de grefa maria1956 maria1956 Buna ziua, la Curtea de Apel Bucuresti am castigat recursul si trebuie ca sentinta sa fie legalizata si ivestita cu formula executorie va rugam sa ne spuneti ... (vezi toată discuția)