Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca, contract de munca etc.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca, contract de munca etc.

Buna ziua, am si eu o problema cu un conflict de munca. Am 47 de ani, pensionar din 2000 iar din luna iunie 2006 am lucrat la o firma de paza ca agent de paza. Datorita unor intamplari pe linie de munca am fost fortat de imprejurari ca la data de 30.10.2006 sa trimit prin fax societatii de paza la care lucram o cerere de demisie in baza art.79 pct. 8 din legea 53/2003, prin care solicitam ca de la data de 03.11.2006 inchei activitatea la respectiva societate, si solicitam a mi se pune la dispozitie Contractul Individual de munca, cartea de munca şi reglementarea drepturilor salariale. La data de 02.11.2006 am fost contactat telefonic de patronul societatii prin care eram rugat sa continui activitatea caci va clarifica situatia care a determinat sa apelez la actul de demisie. Am continuat activitatea pana la jumatatea lunii Noiembrie 2006, dupa care am fost anuntat telefonic de acelasi patron ca salariaţii unde eu imi desfasuram activitatea ( acestia erau salariatii unei statii electrice de transformare ) nu ma mai accepta la locul de munca, si deci in consecinta a doua zi eu trebuia sa merg la servici ( lucram 24/72 ore), si ca degeaba mai merg. Bineinteles ca nu am mai mers, am luat legatura telefonic cu alt coleg pe care trebuia sa il schimb, acesta aducandu-mi la cunostinta ca in locul meu a venit alta persoana.Abia la data de 21.11.2006 am primit din partea societatii o decizie prin care eram anuntat ca urmare a cererii de decizie introduse de subsemnatul, mi s-a desfacut contractul de munca dar in baza art.97 pct. 7, ceea ce nu era adevarat. Nu am mai primit de atunci nici un raspuns, carte de munca, contract de munca, drepturi salariale, etc. Practic eu pe perioada in care am lucrat in cadrul acestei societati de paza, am respectat obligatiile de serviciu pe care le aveam, prinzand un salarioat sustragand o cantitate considerabila de ulei de transformator, am completat un proces verbal cu cele intamplate,a m adus la cunostinta superiorilor mei si superiorilor celui in acuza dar de aici mi s-a tras toate. Au inceput sa vina fele de fel de sicane, ceea ce m-a determinat sa renunt la aceasta activitate. Mai mult, noi cei 4 agenti de paza de la aceasta statie electrica ne desfasuram activitatea 24/72 ore, in timp ce in contractul de munca era trecut 8 ore pe zi, iar la solicitarea pe care am facut-o de a se clarifica aceasta situatie, si vizavi de orele de noapte, de orele suplimentare şi de sporul de vechime. Si chiar mai mult decat atat, dupa trimiterea cererii de demisie, prin data de 23.11.2006 ne-a fost trimis de la Medias de la sediul firmei de paza, dosarul cu actele de angajare pentru a ne deplasa la Organul de politie pentru autorizare, si ne-au fost trimise si fisele de protectia munci pentru „ a le semna „ pentru toate lunile trecute de la data angajarii respectiv iunie.2006In toate aceste luni cat am lucrat la aceasta societate, ne-a fost dat un singur fluturas de salariu cre reliefa activitatea noastra la un program zilnic de 8 ore, eu fiind totusi pensionar dupa cate stiu nu trebuia sa mi se retina cei 1 % somaj, si nu se dorea sa ni se acjte sporul de vechime, iar daca noi eram inregistrati cu 8 ore zilnic, cum putea fii calculat sporul de noapte. cam ce sfaturi pot primi, pentru: 1) sa recuperez cartea de munca, 2) sa recuperez contractul individual de munca, 3) sa recuperez drepturile neachitate, salarii, spor de noapte, spor de vechime si chiar si daune materiale pentru prejudiciul moral pe care l-am suferit. va mutumesc mult.
1... fa o sesizare la ITM de care apartine firma unde ai lucrat si in care explici tot ce ai pus pe forum.
2.. pt recuperarea drepturilor salariale neachitate trebuie sa introduci o actiune in justitie potrivit codului muncii

Buna ziua, am si eu o problema cu un conflict de munca. Am 47 de ani, pensionar din 2000 iar din luna iunie 2006 am lucrat la o firma de paza ca agent de paza. Datorita unor intamplari pe linie de munca am fost fortat de imprejurari ca la data de 30.10.2006 sa trimit prin fax societatii de paza la care lucram o cerere de demisie in baza art.79 pct. 8 din legea 53/2003, prin care solicitam ca de la data de 03.11.2006 inchei activitatea la respectiva societate, si solicitam a mi se pune la dispozitie Contractul Individual de munca, cartea de munca şi reglementarea drepturilor salariale. La data de 02.11.2006 am fost contactat telefonic de patronul societatii prin care eram rugat sa continui activitatea caci va clarifica situatia care a determinat sa apelez la actul de demisie. Am continuat activitatea pana la jumatatea lunii Noiembrie 2006, dupa care am fost anuntat telefonic de acelasi patron ca salariaţii unde eu imi desfasuram activitatea ( acestia erau salariatii unei statii electrice de transformare ) nu ma mai accepta la locul de munca, si deci in consecinta a doua zi eu trebuia sa merg la servici ( lucram 24/72 ore), si ca degeaba mai merg. Bineinteles ca nu am mai mers, am luat legatura telefonic cu alt coleg pe care trebuia sa il schimb, acesta aducandu-mi la cunostinta ca in locul meu a venit alta persoana.Abia la data de 21.11.2006 am primit din partea societatii o decizie prin care eram anuntat ca urmare a cererii de decizie introduse de subsemnatul, mi s-a desfacut contractul de munca dar in baza art.97 pct. 7, ceea ce nu era adevarat. Nu am mai primit de atunci nici un raspuns, carte de munca, contract de munca, drepturi salariale, etc. Practic eu pe perioada in care am lucrat in cadrul acestei societati de paza, am respectat obligatiile de serviciu pe care le aveam, prinzand un salarioat sustragand o cantitate considerabila de ulei de transformator, am completat un proces verbal cu cele intamplate,a m adus la cunostinta superiorilor mei si superiorilor celui in acuza dar de aici mi s-a tras toate. Au inceput sa vina fele de fel de sicane, ceea ce m-a determinat sa renunt la aceasta activitate. Mai mult, noi cei 4 agenti de paza de la aceasta statie electrica ne desfasuram activitatea 24/72 ore, in timp ce in contractul de munca era trecut 8 ore pe zi, iar la solicitarea pe care am facut-o de a se clarifica aceasta situatie, si vizavi de orele de noapte, de orele suplimentare şi de sporul de vechime. Si chiar mai mult decat atat, dupa trimiterea cererii de demisie, prin data de 23.11.2006 ne-a fost trimis de la Medias de la sediul firmei de paza, dosarul cu actele de angajare pentru a ne deplasa la Organul de politie pentru autorizare, si ne-au fost trimise si fisele de protectia munci pentru „ a le semna „ pentru toate lunile trecute de la data angajarii respectiv iunie.2006In toate aceste luni cat am lucrat la aceasta societate, ne-a fost dat un singur fluturas de salariu cre reliefa activitatea noastra la un program zilnic de 8 ore, eu fiind totusi pensionar dupa cate stiu nu trebuia sa mi se retina cei 1 % somaj, si nu se dorea sa ni se acjte sporul de vechime, iar daca noi eram inregistrati cu 8 ore zilnic, cum putea fii calculat sporul de noapte. cam ce sfaturi pot primi, pentru: 1) sa recuperez cartea de munca, 2) sa recuperez contractul individual de munca, 3) sa recuperez drepturile neachitate, salarii, spor de noapte, spor de vechime si chiar si daune materiale pentru prejudiciul moral pe care l-am suferit. va mutumesc mult.