Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mosteniri

cum pot sa dezbat mostenirea daca fratele meu nu vrea
Buna ziua !
Prin deschiderea unei actiuni in instanta.
Va sfatuiesc sa apelati la asistenta prin avocat.
Cu stima !
Puteti incepe procedurile de dezbatere a succesiunii notariale , prin depunerea documentelor la notariatul ultimului domiciliu al defunctului (nu e necesar acordul fratelui) . In termen de 6 luni fratele dvs. trebuie sa-si manifeste optiunea de acceptare sau renuntare la mostenire .
O alta varianta este initierea unei actiuni in instanta pt dezbaterea mostenirii .
Din punct de vedere legal, oricare dintre mostenitori poate cere deschiderea mostenirii. Dezbaterea succesiunii se poate face la notar, dar daca spuneti ca nu va intelegeti cu fratele dvs., atunci aceasta se va putea face numai pe calea unei actiuni in justitie.
dezbaterea succesiunii se realizeaza astfel :
1. la notar cand toti succesorii se inteleg .
2. instanta de judecata in cazul in care succesorii nu sunt de acord . in acest caz va trebui sa investiti instanta cu actiunea avand ca obiect partajul succesoral si stabilirea calitatii de mostenitor .