Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun dobandit in timpul casatoriei sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun dobandit in timpul casatoriei sau nu?

Buna ziua!
Un cuplu vrea sa achizitioneze prin programul Prima Casa o locuinta. Nu sunt casatoriti. Titularul ar fi el, iar codebitorul ea. Daca dupa semnarea contractului de vanzare-cumparare (peste cateva luni) s-ar casatori, acel apartament in cazul unui divort va fi considerat bun dobandit in timpul casatoriri de ambii soti?

multumesc,

Hajnalka
Bunurile dobandite inaintea casatoriei sunt bunuri proprii si nu devin niciodata bunuri comune supuse unui eventual partaj.

Proprietar in acest caz este titularul contractului.
Nu, pt ca nu este luat in timpul casatoriei, ci in timpul concubinajului(comuniune consensuala).Dar ambii ar purtea solicita in caz de divort un drept de creanta, functie de aportul fiecaruia!
nu
In actul de vanzare cumparare pot aparea ambii , ca parti contractante.
(va exista o cota parte individualizata din dreptul de proprietate).
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat