avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... concubinul meu a facut credit ipotecar fiind singurul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

concubinul meu a facut credit ipotecar fiind singurul debitor. Dupa casatorie voi avea si eu dreptul la apartament?

Concubinul meu a facut un credit pt o casa la BT.Banca i-a dat ok-ul pt avans, a acordat avansul propietarului, avans la care am participat si eu. insa eu nu sunt trecuta in antecontract. As dori sa stiu daca in momentul de fata este prea tarziu pentru a ma declara copropietar sau codebitor avand in vedere ca nu s-a realizat contractul de vanzare-cumparare cu proprietarul iar banca nu a acordat restul de bani proprietarului. Mentionez ca peste cateva luni o sa-i devin sotie si avand in vdr ca am participat si la avansul acordat as dori sa stiu daca voi avea vreun drept asupra imobilului in cazul in care nu voi reusi sa devin copropietar. Astept raspuns. V a multumesc!
La data accesarii creditului aveti contract de uniune consensuala?
Uniunea consensuala inseamna legalizarea concubinajului prin acte.
Daca traiti in concubinaj fara acte de 10 ani (si aveti cum sa dovediti), atunci aveti drepturi ca si in cazul unei casatorii.

Din cate stiu se pot face mai multe actiuni pentru a fi si dumneavoastra in contract.
Depinde de dvs care va convine.
In raporturile patrimoniale dintre concubini, bunurile devin proprietate comuna pe parti, in functie de proportia cu care a contribuit fiecare la achizitionarea bunurilor. Daca se ajunge la partaj intre concubini atunci proprietatii indivize se face in raport de fiecare bun. Cum nu este cazul dvs. pentru ca urmeaza sa va casatoriti va rog sa cititi articolele 329-338 din noul Cod Civil referitoare la Alegerea regimului matrimonial.....daca procedati in consecinta, veti deveni coproprietar atunci.
anitsirc a scris:

La data accesarii creditului aveti contract de uniune consensuala?
Uniunea consensuala inseamna legalizarea concubinajului prin acte.
Daca traiti in concubinaj fara acte de 10 ani (si aveti cum sa dovediti), atunci aveti drepturi ca si in cazul unei casatorii.

Din cate stiu se pot face mai multe actiuni pentru a fi si dumneavoastra in contract.
Depinde de dvs care va convine.



În România nu exista uniune consensuala. Concubinajul nu este recunoscut!

VASILELOREDANA a scris:

Concubinul meu a facut un credit pt o casa la BT.Banca i-a dat ok-ul pt avans, a acordat avansul propietarului, avans la care am participat si eu. insa eu nu sunt trecuta in antecontract. As dori sa stiu daca in momentul de fata este prea tarziu pentru a ma declara copropietar sau codebitor avand in vedere ca nu s-a realizat contractul de vanzare-cumparare cu proprietarul iar banca nu a acordat restul de bani proprietarului. Mentionez ca peste cateva luni o sa-i devin sotie si avand in vdr ca am participat si la avansul acordat as dori sa stiu daca voi avea vreun drept asupra imobilului in cazul in care nu voi reusi sa devin copropietar. Astept raspuns. V a multumesc!


În momentul casatoriei veti putea incheia o conventie matrimoniala prin care sa stabiliti ca din momentul casatoriei apartamentul devine bun comun in devalmasie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, partaj in concubinaj in conditiile urmatoare? Ionela_Ionela Ionela_Ionela Buna ziua, Incerc sa fiu cat mai la obiect. Am luat un credit ipotecar doar pe numele meu, el fiind codebitor cu venituri 0 (asa a fost trecut in ... (vezi toată discuția)
Despre relatia de concubinaj virginia25 virginia25 Buna ziua! As dori sa stiu daca o relatie de concubinaj este recunoscuta legala,protejata in vreun fel si daca la decesul unuia dintre parteneri cel ramas in ... (vezi toată discuția)
Bun dobandit in timpul casatoriei sau nu? hajnyci hajnyci Buna ziua! Un cuplu vrea sa achizitioneze prin programul Prima Casa o locuinta. Nu sunt casatoriti. Titularul ar fi el, iar codebitorul ea. Daca dupa semnarea ... (vezi toată discuția)