Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj nastere

Buna ziua ! As dori sa va intreb dacain tipmul concediului prenatal angajatorul plateste ceva la stat ptr mine?Si in cat timp isi recupereza angajatorul banii ptr prenatal de la stat?
Buna ziua,
prenatal, sau concediu medical inainte de nasterea copilului are acelasi "tratament" ca si postnatalul. Angajatorul nu plateste contributii, doar angajatul plateste cas raportat la minum e economie. Angajatorul recupereaza banii de la casa de sanantate cam, in maxim 6 luni de la depunerea cererii.