Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartire casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartire casa si teren

bunicul si bunica traiesc dar amandoi sunt bolnavii stau la pat bunica ne mai fiind in deplinatatea facultatilor mintale,ei sunt ingrijiti de tatal meu care mai are un frate dar nu vine sa aiba grija de ei,iar din aceasta cauza bunicul doreste sa-i lase casa tatalui meu,mentionez ca,casa este construita pe terenul primit mostenire de bunica de la parinti ei ce cale legala ar exista ca ,casa sa ii ramana tatalui meu iar o parte din terenuri bunicul i le lasa celuilant fiu dar fara semnatura bunici se poate face ceva
popescu laurentiu, utilizator
Cel mai bine ar fi ca bunicul sa faca un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct viager tatalui dvs iar prin testament sa lase o parte din teren celuilalt fiu