Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Mama mea a dobandit o casa si un teren prin succesiune. Ea are 2 copii dintr-o casatorie anterioara, si pe mine din ultima casatorie, din care a divortat. Ea vrea sa imi lase mie acea casa si acel teren, cat este in deplinatatea facultatilor mintale. Doar ca vrea sa mi-l lase cu drept uzufruct viager pentru ea. Acum întrebarea mea este ce riscuri am ca fratii mei vitregi sa atace actul, si de ce piedici ma pot lovi, din partea mamei, daca vreu sa renovez casa sau sa o daram daca e stricata, si sa construiesc alta.(mentionez ca nu este locuita, a fost a bunicilor).
ce alt fel de contract pot incheia, sa fie si ea inclusa, dar sa am drepturi depline.
Dacă vrea cu uzufruct viager, nu o sa aveti drepturi depline decât după decesul mamei și radierea clauzei de la Cartea Funciară.
Asta presupune că pentru orice modificare, construire, extindere etc veti avea nevoie de acordul mamei. Ar fi bine să vă gândiți la acest aspect inclusiv in ipoteza in care Doamne fereste ar cădea la pat.
In privinta naturii contractului...orice act este "atacabil". Nu exista niciun contract care să împiedice pe cineva sa intre pe usa instanței. Șansele însă, sunt discutabile. Însă cel mai bun act este cel care reflectă vointa reală a părților.