Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rata neplatita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rata neplatita

Buna ziua!As dori sa stiu ce mi s.ar putea intampla in cazul in care am o datorie la Piraeus Bank de 3.000 ron pe care nu o pot achita.De 2 ani primesc scrisori de recuperare prin KRUK iar acum au venit niste persoane la domiciliul parintilor mei .Creditul este de nevoi personale,fara ipoteca,fara garantii,din acela cu buletinul.Eu nu sunt in tara si mi.ar fi de foarte mare ajutor sa.mi spuneti ce urmeaza in cazul neplatii.Va multumesc mult.
In cauzl neplatii urmeaza executarea silita. Executarea silita se efectueaza numai daca exista bunuri ale dvs personale pe care sa se faca executarea, creditorul neputand executa bunuri ale parintilor dvs acestia fiind terti in raporturile cu banca. Daca nu aveti bunuri personale sau executorul judecatoresc nu gaseste bunuri ale dvs in tara executarea silita nu se va putea efectua.
Teoretic (si practic) urmeaza executarea silita, care nu se poate face decat asupra patrimoniului dvs. sau al codebitorilor, precum si asupra veniturilor girantilor.
Patrimoniul parintilor dvs., daca acestia nu sunt codebitori, nu poate fi supus urmaririi si executarii silite.
Oricum, verificati si daca nu cumva, creanta dvs. s-a prescris (prin 3 ani) si va sfatuiesc sa contactati un avocat din orasul de domiciliu, care sa se ocupe de problema dvs.
Iar tot ca principiu, ceea ce imprumutam trebuie sa si restituim. Cand chiar nu este posibil, atunci este altceva....dar cand nu prea vrem...este mai putin moral.
Oricum, succes in rezolvarea problemei.