avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cum recuprez cheltuielile de judecata de la fosta ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cum recuprez cheltuielile de judecata de la fosta sotie??

Va rog daca imi puteti raspunde ,prin ce modalitate( pasii de urmat, acte necesare,cui ma adresez..)se pot recupera cheltuielile de judecata in urma sentintei de divort care o obliga pe fosta sotie la acestea?
Am intrat in posesia decizei irevocabile de divort si in urma acesteia,fosta sotie imi datoreaza cheltuielile de judecata. Mentionez ca avem in coproprietate o casa in Romania,bunurile din ea ii apartin ei.Casa a fost inchiriata fara acordul meu si beneficiul din inchiriere ii revine integral. Locuim ambii in strainatate ea avand inca domiciliul in tara. Se poate recupera suma din bunurile casei sau din chirie??? cui trebuie sa ma adresez? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mew.man , utilizator 23:19, 29 Aprilie 2010
avind o sentinta irevocabila urmeaza sa faceti o cerere catre instanta de fond(judecatorie) pentru a o investi urmind ca dupa acest demers sa solicitati ajutorul unui executor judecatoresc pentru recuperarea sumelor care v-au fost acordate.
Multumesc! pentru a face toate demersurile, avand domiciliul in strainatate,este nevoie de un avocat pe care sa-l imputernicesc pentru a ma reprezenta?
mew.man a scris:

Va rog daca imi puteti raspunde ,prin ce modalitate( pasii de urmat, acte necesare,cui ma adresez..)se pot recupera cheltuielile de judecata in urma sentintei de divort care o obliga pe fosta sotie la acestea?
Am intrat in posesia decizei irevocabile de divort si in urma acesteia,fosta sotie imi datoreaza cheltuielile de judecata. Mentionez ca avem in coproprietate o casa in Romania,bunurile din ea ii apartin ei.Casa a fost inchiriata fara acordul meu si beneficiul din inchiriere ii revine integral. Locuim ambii in strainatate ea avand inca domiciliul in tara. Se poate recupera suma din bunurile casei sau din chirie??? cui trebuie sa ma adresez? Va multumesc!


exact cum a spus si dl consilier, mergeti si investiti hotararea cu formula executorie si apoi va alegeti un birou de executor judecatoresc, ca sa i-o dati s-o execute.
Dupa legalizarea si investirea cu formula executorie a hotararii de divort, trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc.Cum nu sunteti in tara este evident ca aveti nevoie de serviciile unui avocat.
Pentru executarea sumei de bani executorul judecatoresc are mai multe variante si anume:
-executarea silita mobliara insa precedura este dificila si de durata,
-poprirea sumei din cont bancar, dar aceasta presupune adrese la toate bancile pentru a se identifica daca aceasta are sau nu vreun cont deschis si cu lichiditati in el,
- sau poprire pe venit, dar si pentru aceasta este necesar sa cunoasteti daca fosta sotie lucreaza cu forme legale si locul de munca.
Exista si varianta executarii silite imobiliare insa in cazul dvs. nu se poate face avand in vedere ca nu ati procedat la efectuarea partajului si sunteti in continuare coproprietari pe imobil.
Atentie!hotarea poate fi executata in termen de 3 ani de la data ramanerii definitive si iervocabile.
in functie de locul in care s-a desfasurat procesul de divort, cautati in site-ul baroului local un avocat, luati legatura cu el, discutati detaliile imputernicirii, onorariu, etc si faceti imputernicirea la consulatul sau ambasada Romaniei de la locul in care va aflati.

Alte discuții în legătură

Pesia alimentara bubucrina bubucrina sunt divortata de aproape 4 ani si fostul sot a platit pensie alimentara doar 8 luni .am facut plangere la parchet dar a fost respinsa .am ajuns la tribunal ... (vezi toată discuția)
Intrebare- neplata pensie GMarilena GMarilena Buna ziua.De aproximativ o luna am depus o hotarare la executor pt recuperarea pensiei de intretinere.Intrebarea mea este se poate face dosarul de executare pe ... (vezi toată discuția)
Divort ganya ganya divortul s-a pronuntat in favoarea mea,si s-a hotarat sa primesc cheltuieli de judecata pe care insa nu le-am primit si au trecut sase luni de atunci.cum ... (vezi toată discuția)