avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta vechime

Buna ziua,

Am fost angajata la o firma pentru o perioada de un an, fara carte de munca, dar cu cim.
Actualul angajator, la care am carte de munca de aproximativ 2 ani, imi solicita adeverinta de vechime, pentru a o adauga la cartea de munca.
Aceasta adeverinta ma poata ajuta sa obtin un spor de vechime considerabil.
Problema este ca vechiul angajator imi spune ca nu exist in baza lor de date.
Pot dovedi pe baza extraselor de cont de la banca ca respectiva firma mi-a virat un salariu lunar si, deci, am fost angajata?
Cum ii pot determina sa imi furnizeze aceasta adeverinta?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: geomih , utilizator 13:16, 29 Aprilie 2010
daca aveti CIM si acesta a fost inregistrat la ITM solicitati o adeverinta de vechime de la acestia, eliberata in baza datelor si documentelor detinute de acestia.
Dar atata timp cat ei mi-au spus ca nu exist in baza de date, exista posibilitatea ca cim sa fi fost inregistrat la ITM?
Multumesc
In perioada cat ati lucrat la dansii ati semnat vreodata undeva ca v-ati primit salariul?
Da, in statul de plata, cred
Pai daca ati semnat " statul de plata" cum pot afirma ca nu apareti in baza lor de date?
Probabil ca este foarte greu sa caute in arhiva documetele si sa va faca adeverinta de vechime, desi ei trebuiau sa o faca si sa v-o inmaneze in momentul in care ati incetat activiatea la firma respsctiva.
Daca nu reusiti sa va intelegeti cu ei, faceti o sesizare la ITM.

Alte discuții în legătură

Vechimea din cartea de munca amaliacrystyna86 amaliacrystyna86 Buna ziua,am si eu o intrebare:in cartea de munca am decat 2 ani vechime trecuti(perioada in care am lucrat la firma care mi-a facut C.M.).Intre timp eu am mai ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca ietam ietam In cartea mea de munca nu am trecuta perioada cand am lucrat ca redactor la o statie de radioficare , din mai 1974 -decembrie 1976. Timp de 10 luni mi s-au ... (vezi toată discuția)
Contract de munca neinregistrat la timp Mlucian Mlucian am lucrat in 2008-2010 la o firma,nu conteaza numele cu jumatate de norma si am semnat un contract de munca dar nu m-am uitat ca nu e inegistrat la itm,acum se ... (vezi toată discuția)