avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea din cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea din cartea de munca

Buna ziua,am si eu o intrebare:in cartea de munca am decat 2 ani vechime trecuti(perioada in care am lucrat la firma care mi-a facut C.M.).Intre timp eu am mai lucrat pe la diversi patroni cu C.I.M,ce trebuie sa fac ca sa am scrisi si acei ani lucrati, in cartea de munca?Trebuie sa ma duc la ITM cu cartea de munca,si imi trec ei?Pt ca banuiesc ca ei vad in baza lor de date aceste informatii,nu?Va multumesc anticipat Amalia Ploiesti
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:29, 15 Mai 2012
Daca urmariti vechimea in munca mergeti la ITM cu cartea de munca si CIM, acte aditionale, decizii, adeverinte si orice alte dovezi ale desfasurarii unei activitati pentru inregistrarea acestora in cartea de munca. Pentru a fi sigura ca activitatea desfasurata este inregistrata si ca stagiu de cotizare solicitati la Casa de Pensii situatia cu stagiile de cotizare. Mult succes!
amaliacrystyna86 a scris:

Buna ziua,am si eu o intrebare:in cartea de munca am decat 2 ani vechime trecuti(perioada in care am lucrat la firma care mi-a facut C.M.).Intre timp eu am mai lucrat pe la diversi patroni cu C.I.M,ce trebuie sa fac ca sa am scrisi si acei ani lucrati, in cartea de munca?Trebuie sa ma duc la ITM cu cartea de munca,si imi trec ei?Pt ca banuiesc ca ei vad in baza lor de date aceste informatii,nu?Va multumesc anticipat Amalia Ploiesti


mergeti la ITM cu carnetul de munca. Ei au evidenta muncii prestate de dvs la angajatorii privati...in cazul in care ati avut la toti CIM semnat.
De la 01 ian. 2011 nu se mai foloseste cartea de munca. Din 2001 activitatea se afla in baza de date a CJPAS.
Pentru anii lucrati puteti solicita angajatorilor adeverinta privind perioada si activitatea desfasurata.
@ amaliacrystyna86

Trebuie sa solicitati de la fosti angajatori adeverinte de vechime pentru perioada lucrata la acestia .. in cazul in care acestia nu mai exista, atunci solicitati ITM-ului eliberarea adeverintelor respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta vechime anca.b anca.b Buna ziua, Am fost angajata la o firma pentru o perioada de un an, fara carte de munca, dar cu cim. Actualul angajator, la care am carte de munca de ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare adeverinta vechime Buburuzsa Buburuzsa Buna ziua! Am lucrat anterior la o societate comerciala, in prezent lucrez in alta parte. Dat fiind faptul ca la locul actual de munca mi s-a pierdut cartea de ... (vezi toată discuția)
Carte de munca crislor crislor am lucrat la o societate cu prorgam de 8 ore cu carte de munca , am mai lucrat o perioada de 4 ani si la alta firma cu program de 2 ore zilnic am avut stat de ... (vezi toată discuția)