Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

am lucrat la o societate cu prorgam de 8 ore cu carte de munca , am mai lucrat o perioada de 4 ani si la alta firma cu program de 2 ore zilnic am avut stat de salarii cu toate obligatile achitate si nu imi apare in cartea de munca pe perioada cind erau cartile de munca la itm. cum sa procedez sa imi recuperez ani sa fie in cartea de munca , s-au se vor calcula la pensie daca s-au platit cotizatiile la zi.
va multumesc mult
Puteti merge la ITM-ul local si verifica daca au fost depuse acele state pentru perioada care nu apare in cartea de munca.
Dca asemene lucruri s-au petrecut cand oamenii aveau Carte de munca si inca depusa la ITM si nu s-au facut inregistrarile respective din cauza exclusiva a angajatorului, va inchipuiti ce va fi de-acum in colo cand aceste Carti de munca nu mai sunt, cand angajatorul raporteaza contractele de munca numai prin Revisal!
Este un subiect f. interesant care ar trebui dezbatut - cum poate ”muritorul de rand” sa verifice daca angajatorul sau i-a inregistrat CIM-ul la ITM, daca face (tot prin Revisal) modificarile necesare atunci cand este cazul, daca ii retine contributiile la stat i le si achita... Sau se trezeste bietul om ca nu are vechimea pe care el stia ca o are, asa cum a patit autorul topic-ului!
Mergeti la Casa de Pensii si solicitati o adeverinta cu stagiul de cotizare.
Adam Grecu a scris:

Dca asemene lucruri s-au petrecut cand oamenii aveau Carte de munca si inca depusa la ITM si nu s-au facut inregistrarile respective din cauza exclusiva a angajatorului, va inchipuiti ce va fi de-acum in colo cand aceste Carti de munca nu mai sunt, cand angajatorul raporteaza contractele de munca numai prin Revisal!
Este un subiect f. interesant care ar trebui dezbatut - cum poate ”muritorul de rand” sa verifice daca angajatorul sau i-a inregistrat CIM-ul la ITM, daca face (tot prin Revisal) modificarile necesare atunci cand este cazul, daca ii retine contributiile la stat i le si achita... Sau se trezeste bietul om ca nu are vechimea pe care el stia ca o are, asa cum a patit autorul topic-ului!

"Muritorii de rand" pot solicita pagina din revisal angajatorului. Eu cand ii dau exemplarul sau de contract ii dau si printul de revisal transmis, (si asta nu de acum ci de mai demult) ca sa stam linistiti amandoi. Cu platile e mai complicat,,,,
leuca_luminita, utilizator
@ crislor
Mergeti la ITM si depuneti o cerere prin care solicitati eliberarea unei adeverinte de vechime pentru perioada care va lipseste din carnetul de munca ... daca intr-un an de zile ati avut mai multe c.i.m. in aceeasi perioada , atunci in carnetul de m,unca se trece numai perioada unde ati avut functia de baza.

@ Adam Grecu
Verificarea se face prin sesizarea institutiilor abilitate ... pentru inregistrarea c.i.m. se poate solicita angajatorului copii, certificate de reprezentantul legal al acestuia sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul, ale documentelor existente in dosarul personal, ale paginii/paginilor din registrul electronic, care cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana salariatului. Acest lucru se poate face si daca se depune o solicitare la ITM.
Pentru contibutii se poate sesiza ANAF-ul.