Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta vechime somaj vizata de itm
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta vechime somaj vizata de itm

am urmatoarea problema :
intocmirea adeverintei
am urmatorul caz :
03.12.2008-01.01.2012- 810 lei depus in revisal in 27.10.2011
dar conform actelor aditionale din 2008 pana in 2012 s au facut majorari si reduceri de 4 ori , adica 600 lei, 700lei, 400 lei, 410 lei si ultima 810 lei pana in 31.12.2011.

cum intocmesc adeverinta (defalcat sau cumulat ) ?
ati avut cazuri ?
pana intr un timp mergeam la ei si ne puneau stampila , am depus eronat in revisal in 27.10.2011 adica nu defalcat ?
daca solicita adeverinta de vechime pentru somaj se face si control ?
dupa am depus normal cand s a facut majorare salar conform legii:

01.01.2012-01.07 2014 - 850 lei
07.07.2014- 29.08.2014- 900 lei
decizie incetare cu art. 65 (1) .

foarte multe acte trebuie pentru un dosar la SOMAJ .
lexoradeanu, utilizator
1. Adeverintele de somaj nu se vizeaza de catre ITM

2. In ceea ce priveste adeverinta de vechime aceasta se va intocmi defalcat, astfel:
- 03.12.2008 - 01.01.2011, perioada care se vizeaza de catre ITM

- 01.01.2011 - 29.08.2014, perioada care nu se vizeaza de catre ITM.
deci eu fac o adeverinta MODEL ITM cu toata perioada lucrata la ANGAJATOR in care cuprind in cazul meu 6 acte aditionale modificatoare (majorare salar, reducere salar si program ) , trebuie sa duca si copie pe actele aditionale care nu s au mai depus la ei dar apar in REVISAL ?

Eu nu inteleg de ce au nevoie de viza ITM, le am dus de la casa de PENSII cotizatiile !

nu am mai avut asemenea caz .
lexoradeanu, utilizator
Se duce numai adeverinta de vechime , nu si copii de pe c.i.m. sau actele aditionale la c.i.m.
soc
a mers la ITM salariatul din zona rurala cu dosarul de somaj , i a arata si adeverinta eliberata de firma cu vechimea si nu au luat o, a spus o domana de la registratura sa sune peste zece zile sa vada daca e gata adeverinta pe care ei o elibereaza .

a lasat copie buletin si cartea de munca, atat

e ok, ati mai avut cazuri ?
lexoradeanu, utilizator
Inseamna ca adeverinta respectiva nu avea viza ITM-ului .

Daca are carnet de munca, atunci perioada respectiva nu era inregistrata in carnetul de munca ?