Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deductibilitate contibutie asigurari de sanatate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deductibilitate contibutie asigurari de sanatate pentru PFA

Buna ziua,

O intrebari pentru cei avizati in domeniu:

In cazul unei PFA sunt deductibile plafonat sau neplafonat contributiile de asigurari de sanatate ?

Multumesc anticipat!
Daca este contributia obligatorie, suma este neplafonata. Se deduce contributia obligatorie pe care ati platit-o la Casa de Asigurari de Sanatate.

Daca este prima de asigurare voluntară de sănătate, se deduce în limita echivalentului în lei a 250 euro anual pentru o persoană.
Va salut.
Poate sunt agasant... dar doresc sa va repun intrebarea: in cazul noului cod fiscal, contributia obligatorie la asigurarile de sanatate, de 5,5% din profit, este deductibila? Sunt I.I. si sunt si salariat. Ma refer la contributia de 5,5% pe care o platesc la venitul din activitatea idependenta. Multumesc anticipat.
contributia obligatorie la sanatate de 5.5% aferenta II este cheltuiala deductibila la stabilirea impozitului pe venit(nu profit).