Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

daca sotul care a decedat a lasat testament sotiei,la succesiune trebuie sa ia parte si nepotii de la frati?
Daca i-a lasat toata masa succesorala, nu mai trebuie sa participe nimeni in afara de sotie ( eventual parintii lui).
Nepotii de frati nu sunt mostenitori rezervatari.
buna ziua .
va referiti la fratii defunctului ?? daca sotii nu au avut descendenti sotia supravietuitoare vine in concurs cu rudele defunctului .
in cazul in care defunctul a dispus de averea sa in favoarea sotiei prin testament, testamentul poate fi atacat in instanta doar de mostenitorii rezervatari, respectiv descendentii . daca acestia nu exista , testamentul nu poate fi atacat si sotia supravietuitoare este singura care are vocatie succesorala la succesiunea sotului sau defunct .
roxanel a scris:

buna ziua .
va referiti la fratii defunctului ?? daca sotii nu au avut descendenti sotia supravietuitoare vine in concurs cu rudele defunctului .
in cazul in care defunctul a dispus de averea sa in favoarea sotiei prin testament, testamentul poate fi atacat in instanta doar de mostenitorii rezervatari, respectiv descendentii . daca acestia nu exista , testamentul nu poate fi atacat si sotia supravietuitoare este singura care are vocatie succesorala la succesiunea sotului sau defunct .